Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

İç Savaştan Atletizme

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye yerleşen ve TÖMER’deki öğretmenleri sayesinde atletizmle tanışan Salih Teksöz, madalyaya doymuyor.

Ülkesindeki iç savaş nedeniyle ailesini geride bırakarak yaklaşık 4 yıl önce Türkiye’ye gelip Gaziantep’e yerleşen 24 yaşındaki Suriye asıllı Salih Teksöz, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (TÖMER) dil öğrendikten sonra diş hekimliği fakültesine başladı. Burada eğitimini sürdüren Salih, üniversitedeki öğretmenlerinin yönlendirmesiyle atletizmle tanıştı.

Yaklaşık 2,5 yıl önce atletizme başlayan ve kendini bu kısa sürede geliştiren Salih Teksöz, geçen yıl “Salih El Salih” adını değiştirerek Türk vatandaşlığına geçmesinin ardından katıldığı şampiyonalarda elde ettiği başarılarla dikkati çekti.

İstanbul’da bu yıl 2-3 Şubat’ta gerçekleştirilen Türkiye Büyükler Salon Şampiyonası 800 metrede 1.50.82’lik derecesiyle altın madalya kazanan Salih Teksöz, İstanbul Ataköy’deki Türkiye Atletizm Federasyonu Atletizm Salonu’nda düzenlenen ve 20 ülkeden 253 atletin katıldığı 24. Balkan Salon Atletizm Şampiyonası’nda 1.49.31’lik derecesiyle bronz madalya kazandı. Salih, 1-3 Mart’ta İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil etti.

Ailesinin Suriye’de kaldığını, kendisinin ise üniversite okuma hayalinin bulunduğunu anlatan Salih, “Hayallerim için geldim. Atletizme başladım ve şu an diş hekimliği bölümünde okuyorum.” dedi. Salih, atletizme ilk başladığı dönemler sıralamada geridelerde yer aldığını ancak çok çalışarak ilerlemeye başladığını ifade etti. Milli takıma seçildikten sonra dereceler yapmaya başladığını belirten Salih, bu yıl İstanbul’da düzenlenen Türkiye Büyükler Salon Şampiyonası’nda birincilik, Balkan Salon Atletizm Şampiyonası’nda da üçüncülük elde ettiğini hatırlattı.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register