Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

İleri Seviye Makarna

Geri1 of 6İleri


İtalya’nın dünyaya ihraç ettiği en güzel şeylerden biri olan makarna, kabaktan spagetti yapmaya çalışan #glütensiz fanatiklerince topa tutulmuş durumda. Hâlbuki makarnaya veda etmek demek, sağlığınızda ve spor performansınızda mühimmat eksiği yaratmak demek. Bizse, hazırladığımız tariflerde makarna tüketmenin en besleyici ve zekice yollarını sunuyoruz. Üstelik her biri lezzetiyle kabak spagettiyi yener.

İngiltere merkezli Oxfam araştırma şirketinin 2011’de yaptığı global bir ankete göre, Sicilya’da doğan makarna dünyanın en popüler yiyeceği. Ama sağlıklı beslenme trendinin yükselişte olduğu son yıllarda makarna kötü çocuk ilan edildi. Öyle ki makarna satışları Batı Avrupa’da yüzde 13, ABD’de yüzde 6 oranında düştü. Hatta rakamlar, İtalya’da bile makarna endüstrisinin yüzde 25 gibi devasa bir küçülme yaşadığını gösteriyor.

Makarnanın altına konan dinamitin fitilini ateşleyense #glütensiz beslenme akımı oldu. Bu, süt ürünleri, laktoz, glüten veya yumurtadan herhangi birini içermediğini söyleyen hazır ürünlerin de yükselişiyle eş zamanlı oldu. Spiral sebze doğrayıcıların popülerleşmesi ve besin değeri lezzetinden yüksek sebzelerden spagetti yapma modası da bu döneme denk geliyor. Dahası, yüksek protein düşük karbonhidrat diyetleri makarnayı saha dışına iterken, onlardan boşalan yeri firik ve siyez gibi işlenmemiş buğdaylar ile kinoa almaya başladı. (Buna lafımız yok.)

Ama bilim de yanılır. Nasıl mı? Geçtiğimiz yıl, International Scientific Consensus Statement makarnanın sağlıklı bir karbonhidrat olduğunu onayladı. Zira Akdeniz tipi beslenme modelinin temel taşı olarak makarna hâlâ yenebilecek en iyi şeylerden biri. Klinik araştırmalar da yalnızca karbonhidratların değil, aşırı kalori yüklenmenin obeziteye yol açtığını doğruluyor. Aslına bakarsanız, makarna düşük glisemik indeksiyle (beyaz 46, tam tahıllı 42) esmer pirinç (50), kinoa (53) ve kuskusa (65) göre kan şekerini daha az yükseltiyor.

Sporcu beslenmesi uzmanı Joseph Agu, “Makarnanın doğasında kötü olan bir şey yok. Glüten intoleransına gelince nüfusun azımsanacak kadar küçük bir kesiminde görülüyor. Üstelik düşük karbonhidratla beslenmek yüksek kapasitede egzersiz yapmanızı, bu da sağlıklı kiloda kalmanızı engeller” diyor. Karbonhidratlar ayrıca triptofan seviyenizin yükselmesine yardımcı olur ki bu sayede daha fazla serotonin sentezleyebilirsiniz. Yani düşen modunuzu yerlerden toplar. Zaten makarnayı seven biri bu gerçeği iyi bilir.

Sözün özü, bizce makarnaya yok yere iftira atılıyor. Kaliteli bir makarnanız (ev yapımı olursa harika olur) varsa ve akıllıca seçilmiş besleyici malzemelerle buluşturabilecek mahareti gösteriyorsanız, beden, ruh ve zihin üçlüsünü layıkıyla tatmin edersiniz.

Geri1 of 6İleri
You don't have permission to register