Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

İş Stresini Azaltmak

60 saniyede iş stresini azaltın ve üretkenliğinizi artırın.

Pazar akşamları gelecek haftanın oldukça kabarık yapılacaklar listesini dert edinmekten gözünüze uyku girmiyorsa, bu konuda yalnız değilsiniz. Aslına bakarsanız, çalışanların dörtte biri hafta sonundan sonra işe dönecek olmanın stresiyle uykusuz kalıyor ve çoğu, bu stresi sadece pazartesi sabahları işe giderken yaşıyor.

Farkındalığın elle tutulabilir faydaları üzerine yapılan güncel bir araştırma sizi biraz rahatlatacak. Kanada’daki Waterloo Üniversitesi araştırmacıları, gelen kutunuzu kontrol etmeden önce yapılan günlük meditasyonun, 9-6 mesai içinde çalışmanızı, işlerinizi tamamlamanızı ve öğrenmenizi engelleyen zihin dağınıklığını ve tekrarlayan iş dışı düşünceleri azaltabildiğini buldu.

Ancak tıklım tıklım bir otobüste zihninizi dengelemeye çalışmak kulağa pek olası gelmiyor. Bunun yerine biyohacker Tim Ferris’in farkındalık yaklaşımını deneyin: Bir bilinç akışı içerisinde kafanızdaki düşünceleri yazmak için – endişeleriniz, haftalık hedefleriniz, alışveriş listeniz gibi- kendinize 1 dakika ayırın. Daha sonra, ki burası en önemli kısım, bütün bunları boş verin ve kâğıdı yırtıp atın. Bu teknik zihninizi meşgul eden gereksiz düşüncelerden kurtulmanızı ve gerçekten ilgilenmeniz gereken işlere odaklanmanızı sağlayacak.

İşle ilgili endişelerinizi henüz hafta başlamadan çöpe atmak, size faydası olan bir farkındalık yaratır. Üstelik gözlerinizi kapatıp nefesinize odaklanmak zorunda da değilsiniz.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register