Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

İstediğin Yerden Başla

Geri1 of 10İleri


Şu an ne kadar fitsiniz? Vereceğimiz testleri yapın, çıkan sonuçlara göre yeni yıldaki hedefinize ulaşın. 

Hangi havaalanından uçacağınıza karar vermeden, rastgele bir uçak bileti almazsınız, değil mi? Ama nedense bazı koşucular yeni yıldaki yarış hedeflerini belirlemeden önce, mevcut fitness seviyelerini veya sağlık alışkanlıklarını göz önünde bulundurmuyor.

Bunun temel sebebini açıklayan spor psikolojisi danışmanı Dr. Christine Selby, “Herkesin fark edilmek veya en iyi olmak istediği bir kültürde yaşıyoruz” diyor. Başka insanların antrenman verilerine, sağlıklı öğünlerine ve Instagram’da paylaştıkları yarış zaferlerine baktığımızda, en az onlar kadar sık ve onlar kadar iyi koşmamız, onlar kadar iyi beslenmemiz ve bitiş çizgisini onlar kadar hızlı görmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Koşucular içlerinden gelen motivasyona güvenmek yerine, hedeflerini diğer insanları örnek alarak belirliyor ve bu yaklaşım antrenman hatalarına, yıkılan hayallere, hatta sakatlığa davetiye çıkarabiliyor.

“Ne noktada olduğunuz konusunda kendinize karşı dürüst olmamak sizi üç şeye götürür: Fazla koşmak, fazla hızlı koşmak, fazla erken davranmak” diyor koşu antrenörü Jason Fitzgerald. Bu nedenle, çocuklarınız olmadan ya da onlar okula başlamadan veya birkaç kilo almadan önceki halinizi temel almak yerine, bugün nasıl bir koşucu olduğunuzu ölçmeli ve şu anki siz için başarılabilir hedefler koymalısınız.

Egzersiz fizyoloğu Greg McMillan, gerçekçi olduğunuzda koşmayı da daha eğlenceli hale getireceğinizi söylüyor. Başarılabilir olmayan amaçlara ulaşamamak yerine, size uygun hedefleri gerçekleştiriyorsunuz. Ve hepsi, kendi kendinize yapabileceğiniz bu testlerle başlıyor.

Geri1 of 10İleri
You don't have permission to register