Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

İyi Uykular Sevgilim!


Yatmadan önce stratejik besinler tüketerek bir türlü dalamadığınız rüyalar alemine hızla akıp gidebilir ve orada daha uzun kalabilirsiniz. Uyku reçeteniz aşağıda.

1/ CHEDDAR PEYNİRİ 

Faydaları: Triptofan deyince akla hemen hindi gelir. The Sleep Solution kitabının yazarı W. Christopher Winter bu amino asidin vücudun melatonin üretmesine yardımcı olduğunu, bunun da bünyeye rehavet çökmesini sağladığını söylüyor. Ve cheddar peyniri hindi etinden yüzde 60 daha fazla triptofan içeriyor.

Tüyo: Akşamları dört minik küp şekilde doğranmış cheddar atıştırın.

2/ CEVİZ 

Faydaları: Dr. Winter, cevizin bir taşla iki kuşu, yani triptofan ve melatonini vurduğunu söylüyor. Yerel üretim ceviz bulmaya çalışın. Yoksa, çoğunluğu Şili’den gelen ithal cevizlere kaldınız. Kenarları kırık ve soyulmuş ceviz içleri yerine, tazeliği, tadı ve besin değerini daha uzun koruyabilmesi için kabuklu ceviz satın alın.

Tüyo: Peynirle birlikte bir avuç yiyin veya akşam yiyeceğiniz yulaf ezmesine ekleyin.

3/ VİŞNE SUYU 

Faydaları: Uyku hapınız gibi düşünün. European Journal of Nutrition dergisinde yer alan bir çalışmada, yedi gün boyunca her gece yatmadan ve her sabah
uyandığında en az 28 ml vişne suyu içen kişilerin gece uykularının ortalama 40 dk uzadığı görüldü. Doğru bildiniz, melatonini tetikliyor.

Tüyo: Daha doğal ve yüzde yüz vişne içeren bir vişne suyu için evde kendiniz hazırlayın.

4/ KARALAHANA 

Faydaları: Bir küçük kâse pişmiş kale (son yılların süper yeşilliği) ile kıyaslarsak, aynı miktarda karalahana üç kat daha fazla kalsiyum içeriyor. Kalsiyum triptofanın melatonine dönüşmesine yardım ediyor. Karalahanayı sarımsakla soteleyin veya çorbalara katın. Karalahana pesto bile yapabilirsiniz.

Tüyo: Günün hangi vakti yerseniz yiyin uykuya pozitif etkisi değişmiyor. Yeter ki yiyin.

5/ YASEMİN PİRİNCİ 

Faydaları: American Journal of Clinical Nutrition’da yayımlanan bir araştırmaya göre, yatmadan dört saat önce 200 gram sebzeyle birlikte 600 g pişmiş yasemin pirinci tüketen erkekler, yasemin pirinci yerine klasik bir pirinç cinslerinden birini yiyenlere oranla iki kat daha hızla uykuya daldılar.

Tüyo: Aromasını Asya yemeğinde değerlendirin veya marula sarıp marul dürüm yapın.

You don't have permission to register