Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Kaçamağın Hakkını Ver


Kaçamak günlerinde sonuna kadar gidin. Yağ yakma çabanızın motivasyona ihtiyacı var.

Beslenme kaçamağı yapma anlamına gelen “cheat day” kavramı, spor salonu müdavimlerinin ve yağ oranını düşürmeye çalışanların hayatına, Dwayne “The Rock” Johnson’ın paylaştığı tepeleme pancake dolu tabak fotoğraflarıyla girdi. Ama bu “suçlu” davranış bilimsel bir gerçekten ziyade, diyeti bozmak için bulunmuş bir bahane olarak görülüyordu, ta ki bugüne kadar.

Consumer Psychology dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, beslenme düzeninizde yaptığınız haz odaklı sapmalar, uzun vadede daha ince bir beli mümkün kılacak motivasyonu korumanıza yardımcı oluyor. Araştırmacılar 1.500 kalorilik katı bir diyetle, pazar günleri 2.700 kalori tüketilen 1.300 kalorilik bir diyeti karşılaştırdı. Araştırma sonucunda pazar günleri kendini tatmin eden katılımcıların, daha katı diyet yapan katılımcılara göre, hafta boyunca dürtülerine karşı daha kontrollü olduğu ortaya çıktı.

Bilim insanları yaz mevsiminde karın kaslarını ortaya çıkarmak için yapılan katı beslenme planlarının, süreçteki en ufak bir hatanızda bile kendinizi başarısız olarak görmenize neden olduğunu söylüyor. Ve bu durum, “Eh madem diyeti bozduk, bu cips paketinden üç tane de alsam, hepsini de bitirsem aynı” demenize yol açıyor. Motivasyonunuzu sürekli köreltecek olan sıfır tolerans yaklaşımı, kaçamakları daha da cezbedici hale getiriyor.

Gelelim kilo kontrolünüzü nasıl sağlayacağınız konusuna. Gününüzü cheat day’e çevirecek kaçamakları göz ardı etmeyin. Bunun yerine önünüzdeki 24 saat boyunca mutlu olacağınız ürünler tüketerek, günlük kalori alımınızı iki katına çıkarın. Bu sayede antrenman için heveslenecek ve haftanın geri kalanında beslenmenize daha çok dikkat edeceksiniz.

You don't have permission to register