Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Kahvenin Şaşırtıcı Faydası


Kahve, sabah sizi kendinize getirmekten çok daha fazlasını yapıyor.

Untitled-1

Kısa süreli bir enerji takviyesine mi ihtiyacınız var? Aklınıza kahvenin geldiğini sezebiliyoruz. Fakat kahvenin faydaları her daim bu kadar kısa süreli olmuyor: Kahve,  kalp hastalıklarından bunamaya, kanserden depresyona kadar birçok sağlık sorununa yol açan yaşlanmaya bağlı enflamasyon oluşumuna karşı kalkan oluşturabilir.

Bilim insanları bu sonuca ulaşabilmek için birçok araştırmaya imza attılar. İlk olarak, 20’li yaşlardaki ve 60 yaş üzerindeki insanların kan örneklerini analiz ettiler. Elde ettikleri sonuçlara göre, yaşlı katılımcılarda, enflamasyona neden olan bir protein çeşidi olan IL-1-beta üretimi ile ilişkili olan gen aktivitelerinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Ardından, yaşlı insanlardan alınan kan örnekleri daha yakından incelendi ve bu gen aktivitelerinin daha fazla gözlemlendiği kişilerin daha az kafein tükettiklerinin farkına varıldı. Ayrıca, bu insanlarda yüksek tansiyon ve damar tıkanıklığı oluşumu da daha fazla görülüyordu.

Bilim insanları, söz konusu spesifik proteinin kötü kalp sağlığından sorumlu olup olmadığını incelemeye başladılar. Laboratuvarlarda, farelere IL-1-beta üretimini tetikleyen enjeksiyonlar uygulayarak, büyük sistematik enflamasyon ve yüksek tansiyon oluşumu sağladılar.

Hemen ardından, yaşlılardan alınan kan örnekleri bir kez daha yakından incelendi. Gen aktivitelerinin daha az olduğu gruptaki kişilerin daha fazla kafein tükettikleri belirlendi.

Bir deney daha yapıldı: Laboratuvarda, insan bağışıklık hücrelerine, enflamasyona neden olan bileşenler enjekte edildi ve hemen ardından bu karışıma kafein de eklendi. Elde edilen sonuçlara göre, kafein, bu bileşenlerin enflamasyona neden olmalarını engelliyordu.

Elde edilen sonuçlar, enflamasyona neden olan bu sürecin hedef alınabileceğini ve bu etkenle mücadele edilebileceğini gösteriyordu. Yani, kalp hastalıkları ve belirli kanser türlerinin tedavisinde yeni bir sayfa açılabilir.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu ortada, fakat bu noktada denilebilir ki, bilim, kahve içmenizi destekliyor. Dahası, TIME’a göre, daha fazla kahve içtikçe enflamasyona karşı oluşturduğunuz kalkan da güçleniyor.

You don't have permission to register