Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Kalbe İyi Gelen Şey Aslında…


Kalp sağlığınız için diyete mi, yoksa egzersize mi yatırım yapmalısınız? İşte yanıtı!

Yıllardır sorulan bir sorudur: Kalp sağlığınızı korumak için egzersiz mi diyet mi yoksa her ikisini birden mi yapmak gerekir?

American Journal of Clinical Nutrition’da yer alan yeni bir araştırmaya göre aralarında hiçbir fark yok: Tabii kilo verdirdiği sürece.

Söz konusu çalışmaya katılan orta yaşlı ve kilo fazlası bulunan kişiler 3 ayrı gruba bölündü: İlk grubun kalori tüketimi %20 kısıtlandı; ikinci grubun fiziksel aktiviteleri %20 arttırıldı ve son grupta bulunanların kalori tüketimi %10 düşürülürken, %10 daha fazla fiziksel aktivitede bulunmaları sağlandı.

Elde edilen bulgulara göre, her üç grup da kalp sağlığı açısından ( tansiyonun ve kötü kolesterol değerlerinin düşmesi ile dinlenme kalp hızında iyileşme gibi) denk faydalar elde etmişlerdi. Dahası, her 3 gruba dahil olanlar da çalışma süresince zayıflamışlardı.

Dahası, vücut ağırlığının %7’sini kaybedenlerin kalp hastalığı riski de %22 oranında azalmıştı.

Araştırmayı yürüten ekibin başındaki Prof Dr. Edward Weiss, alınan kiloların kan damarları ve diğer dokular üzerinde mikroskobik hasara yol açtığının altını çiziyor. Vücut bu hasarı onarmak adına da enflamasyonu arttırıyor. Zaman içerisinde, bu tepki arterlerde plak oluşumuna neden oluyor. Weiss, kalp krizine neden olan şeyin de koroner arter tıkanıklığı olduğunu belirtiyor.

Kilo verme ile birlikte, ka1lbe zarar veren enflamasyon tepkisinde de düşüş meydana geliyor.

Peki bu bilgilerden yola çıkarak, kilo vermenizi sağlayacak kadar egzersiz yaptığınız taktirde istediğiniz her şeyi yiyebileceğiniz sonucunu çıkarabilir misiniz? Ya da spor salonundan ayağınızı kesip sadece diyet yaparak zayıflayabilir misiniz?

O kadar basit değil. Diyet ve egzersizi birleştirmenin size daha fazla sağlık faydası sağlayacağı kesin.

Dahası, birçok insan için hem diyet hem egzersiz yapmak çok daha kolay. Kalori miktarınızı bir miktar azaltıp, egzersiz miktarınızı çoğaltmak iyi bir hamle olacak.

Siz hem diyet hem de egzersiz yapın. Vücut ağırlığınızın %5’ini kaybetmeniz, kalp hastalığı riskiniz açısından büyük değişimler yaratacaktır.

You don't have permission to register