Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Kalp Güçlendiren Deniz Mahsullü Spagetti


Sicilya’ya özgü bu makarna, kalp sağlığını koruyan ve asla hayır diyemeyeceğiniz Omega 3 ile dolu. 

MALZEMELER

1 BEYAZ SOĞAN
1 DİŞ SARIMSAK
KIRMIZI PUL BİBER
SIZMA ZEYTİNYAĞI
BİR AVUÇ REZENE
5 ANÇÜEZ
1 YEMEK KAŞIĞI ÇAM FISTIĞI
1 AVUÇ CHERRY DOMATES
800 G SARDALYA
320 G TAM TAHILLI SPAGETTİ (PİŞMEMİŞ)

4 KİŞİLİK

HAZIRLANIŞI

1/ Geniş bir tavayı orta ateşe alıp, doğranmış soğan, sarımsak ve kırmızı pul biberi kavurun. Rezeneleri bir tencerede 5 dk haşladıktan sonra doğrayın. Kaynamış suyu makarnayı haşlamak için kenara ayırın.
2/ Omega 3 bakımından zengin olan ançüezleri soğanlara ekleyin; çam fıstıkları, domates ve rezeneleri de ilave edip kavurmaya devam edin. Tavaya 2 yemek kaşığı sıcak suyla birlikte sardalyaları da koyduktan sonra kapağını kapatın ve balıklar parçalanmaya başlamadan 5 dk kadar pişirin.
3/Rezeneleri haşlayıp kenara ayırdığınız suyu tekrar kaynama noktasına getirin ve tam tahıllı spagettileri haşlayın. Tam tahıllar leri ve suyuyla beraber şarapları da tavaya ilave edin. Sos yoğun kıvamlı bir sos hâline gelene kadar 1 saat kadar kısık ateşte hafiften kaynamaya bırakın. Biberiyeleri de ekleyip ocaktan alın.
3/ Başka bir tencerede makarnayı haşlamaya bırakın. Bir iki yemek kaşığı makarna suyunu ciğer sosuna ekleyerek sosu kardiyovasküler riski yüzde 21 oranında düşürüyor. 12 dk kadar haşladıktan sonra tavaya ekleyip tüm malzemeleri güzelce karıştırın. Tabaklara alıp servis edin.

Tarif, Katie ve Giancarlo Caldesi’nin kaleme aldığı Sicily kitabından alınmıştır.

 

You don't have permission to register