Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Kalp Hastalıkları ve Diyabetten Korunmak İçin Ne Kadar Kilo Verilmeli?


Sayılar tahmin edeceğiniz kadar ürkütücü olmayabilir. 

Untitled-1

Korkmayın! Washington University Tıp Fakültesi’nin yeni araştırmasına göre kilonuzun sadece %5’ini vermek bile sağlığınıza yardımcı olabiliyor.

Araştırmada kilolarının %5’ini veren obez kişilerin diyabet için risk faktörlerinde gelişim sağlanmış. Ayrıca kan şekeri sıçramalarının kontrolü için çok önemli olan insülin hassasiyeti ve insülin üreticisi pankreas beta hücrelerinin üretiminde de gelişme kaydedilmiş.

Kilo vermek kalp sağlıklarına da yardımcı olmuş. Sistolik kan basınçları, karın bölgesinde bulunan iç organ yağlanmaları ve kanlarındaki trigliserit-yağ oranı da azalmış.

Araştırmacılardan Dr. Samuel Klein’a göre deneklerin karaciğer yağlanmaları da %50 oranında azalmış. Bu önemli çünkü alkol kullanmayan fakat yağlanmış karaciğere sahip kişiler yüksek kan basıncı ve diyabet gibi hastalıklara kapıyı aralamış oluyorlar.

İlginç bir şekilde, araştırmacılar katılımcıların vücutlarındaki enflamasyon (iltihaplanma) miktarlarında bir değişme gözlemlemedi.

Dr. Klein’a göre bu durum yağ dokularıyla ilişkilendirilen iltihabi bileşiklerin düşmesiyle, kalp sağlığı ve metabolik risk faktörlerinin iyileştiğine dair genel kanıyı olumsuzluyor.

Araştırmacılar bu bağlantının sebebi hakkında net bir bilgiye sahip değiller. Fakat kilo kaybının oksidatif stresi (toksik serbest radikallerin hücrelere zarar verdiği durum) düşürmesiyle kalp ve metabolik sağlığı iyileştirdiği söylenebilir.

Peki ne kadar kilo vermek hedeflenilmeli?

Araştırmada %5’in üstünde kilo vermenin de bazı sağlık durumlarını geliştirdiği görülüyor. Örneğin pankreatik beta hücresi fonksiyonları gibi, hatta ötesi. Öte yandan insülin hassasiyeti ve karaciğer dokuları içinse aynı şeyi söyleyemiyoruz.

Dr. Klein’a göre bu durum “%5’i hedeflemeyi oldukça mantıklı kılıyor çünkü %10’u başarmaktan çok daha kolay.”.

Ayrıca görece az bir kiloyu vermenin bile sağlığınıza faydası olduğunu bilmek diyet programlarına başlamak ve devam edebilmek için oldukça iyi.

Dr. Klein’a göre “Eğer hedefinizi başarabileceğiniz gerçekçilikte seçebilirseniz hem başarısız olma, hem de başaramayınca depresifleşme durumunuz azalacaktır.”.

Bazılarımız için %5 bir başlangıç noktası da olabilir. Araştırmacı obeziteyle ilişkilendilen başka faktörleri incelemiş değil. Örneğin eklem ağrısı, kanser ve ereksiyon bozukluğu gibi. Daha fazla kilo vermek bunlarla savaşmak için de iyi olabilir. Sağlığınız için iyi bir plan oluşturmak için doktorunuzla görüşmek mantıklı olacaktır.

Önemli not: Araştırma obezler üzerine yapıldığı için aynı sonuçların kilo fazlası olan insanlar için geçerli olacağı tasdik edilmiş değil fakat öngörülebilir bir durum.

You don't have permission to register