Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Kalp Krizini Tetikleyen 6 Gizli Sebep

Genel olarak hepimiz kalp krizi geçirme riskini arttıran sebepleri biliyoruz. Beslenme alışkanlıklarımızdan spor yapmamaya kadar hayat tarzımız birincil sebep. Peki kalp krizini tetikleyen aşağıdaki gizli sebepleri biliyor muyuz?

Dünya Sağlık Örgütü‘ne göre kardiyovasküler hastalıklar, başlıca ölüm sebeplerinden biri. İşin ciddiyetini anlamamız açısından bu bilginin altını çizmekte fayda var.

1 Menopoz

Östrojen hormonunun, damarların iç duvarlarına olumlu etkisi olduğu ve damarları esnek tuttuğu düşüncesi hakim. Kadınların menopoz sürecinin ardından kalp krizi geçirme riski de artıyor. Yaşla birlikte kalp damarları sertleşiyor ve damarların üzerindeki baskı da artıyor.

Fakat tabi ki sağlık bir beslenme ve düzenli egzersiz riskleri azaltıp olumsuz etkileri dengeleyebiliyor.

2 Depresyon

Sağlıklı beslenme ve alkolden uzak durma gibi alışkanlıklar kalp krizi riskinin önüne geçme konusunda çok önemli. Bunu hepimiz biliyoruz. Fakat depresyonda olan bir bireyin sağlıklı karar verme konusunda sıkıntı yaşayacağı da bir gerçek. Amerikan Kalp Vakfı’na göre kalp hastalarının yüzde 33’ünde depresyon da olabilir. Çünkü depresyonda olanlar için sağlıklı beslenmekten daha önemlisi kendini teselli edebilecek yöntemlere başvurmak.

3 Travma

Kalp kırıklığı deyip geçmeyin. Bu sadece duygusal, şairane bir söz öbeği değil. Bir kayıp gibi beklenmedik ani travmatik bir olay yaşayanlarda görülen yüksek düzeyde stres adrenalin üretiminde büyük bir artışa neden oluyor. Bu da tansiyonu ve kalp atış hızını arttırıyor.

4 Yalnızlık

Yalnızlık deyip geçmeyin. Sadece psikolojinizi etkilemekle kalmıyor fiziksel sağlığınız üzerine de gölge düşürüyor. Daha az sosyal bağı olan insanların kalp hastalığı yaşama riski yüzde 29, kalp krizi geçirme riski ise yüzde 32 artıyor. Bunun en büyük sebebi yalnız insanların duygularını düzenleyecek kimseleri bulunmaması.

5 Diş İpi Kullanmamak

Dişler ve kalp sağlığı birbiriyle sandığımızdan da bağlantılı. Kötü ağız sağlığı kalp damar sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Ayrıca kötü diş sağlığı nedeniyle ağızdaki bakterilerin kan akışına girmesi yüzünden damarda yağlı bir plakların oluşmasına sebebiyet veriyor. Böylece meydana gelen enflamasyon da zamanla kalp krizine davetiye çıkarıyor.

Siz siz olun diş sağlığınızı önemseyin ve diş ipi kullanın.

6 Kötü Bir Patron

Kalp krizi kesinlikle yaşadığımız stres yüzünden tetiklenebiliyor. Yapılan araştırmaya göre kötü bir patrona sahip olmak, insanların yüzde 40’ında kalp krizi riskini artırıyor.

Mutlu olduğunuz bir iş yerinde çalışın!

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register