Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Kalp Rahatsızlıklarına Son!


Kalp rahatsızlıkları katildir ama gerçekten çok azımızın bundan endişelenmesi gerekir. Biraz sağduyu ve düzgün bir kahvaltıyla katili alt edin.

KORKU Cumartesi gecesini evde geçirmek kalbinizi korumaya yetmez. Özellikle de güzel bir steak’i mideye indirdiğiniz bir akşam yemeğinden sonra saatlerce koltukta dizi keyfi yapıyorsanız. Ama sakın moralinizi bozmayın zira European Heart Journal’da yayımlanan bir çalışma, depresyonun kalp hastalıklarından ölme riskini ikiye katladığını buldu. Yani evden dışarı adım atmasanız bile tehlike altındasınız.

GERÇEK Türkiye’de kalp rahatsızlıklarına bağlı ölümler, ölüm nedenleri arasında birinci sırada ve yüzde 37’lik bir oranla tüm Avrupa ülkelerini sollayarak listenin önlerinde yer alıyor. Bu istatistikler ülkede genel bir alarm havası yarattığından dengeli beslenme ve düşük tempoda düzenli egzersiz müdavimleri artsa da tahminlere göre ülkemizde yılda 400’ün üzerinde yeni kalp hastalığı teşhisi konuyor. Üstelik yılda yaklaşık 350 kişi kalp ve damar hastalıklarından dolayı hayatını kaybediyor. Gelişen tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde kalp hastalığı eskiden olduğu gibi erken ölüm anlamına gelmiyor ama bu sürecin kolay olduğunu söylemek de yanıltıcı olur. British Heart Foundation’dan baş hemşire Lucy Martin, “Daha çok kişi hayatta kalıyor ama daha çok kişi kalp rahatsızlığının etkileriyle yaşamaya devam ediyor” diyor.

PLAN Uzmanlar yıllar boyu kolesterolü kötülediler ama yeni bir araştırma gösteriyor ki yediklerimizin kolesterol üzerindeki etkisi epey bir düşük. 10 yıl öncesinin günah keçisi yumurtanın, Tufts Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre kalp krizi ve felç riskini düşürebildiği bulundu. Yani yumurta yeniden menüye girmeye hak kazandı. Özellikle sebzelerle tüketildiğinde vücudun karotenoidi daha etkili şekilde özümsemesine yardımcı oluyor, bu da uzun vadede kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu koruyor. Londra’da çalışan beslenme uzmanı Rhiannon Lambert, yumurtaya ek olarak kalp dostu oleik asit bakımından zengin olan avokado, hafif sotelenmiş pazı ve balzamik sirkeyi öneriyor.

 

 

You don't have permission to register