Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Karbonhidratlar ve Yağlar

Bu yazıyı on yıl önce okumuş olsaydınız, size antrenmandan önce ve sonraki öğünlerinizde karbonhidrat tüketmenizi ancak yağdan kaçınmanızı söylerdi.

Buradaki fikir, antrenman öncesi karbonhidratların kolayca erişilebilir bir enerji kaynağı sunacak olmasıdır. Antrenman sonrası karbonhidrat tüketimi de enerjinizi yenilemenize yardım etmekle kalmayacak, ayrıca besinlerin depolanmasını sağlayan bir hormon olan insülin üretmenizi de sağlayacak ve böylece daha fazla proteinin kas hücrelerinize gitmesine yardımcı olacaktır. Diğer yandan, yağların sindirimi daha yavaş olacaktır ve temel hormonların tepkilerini köreltecektir.

Tüm bunlar, vücudun her şeyi olabildiğince basit tutmanızı gerektiren, notu düşük bir telafi öğrencisi olması varsayımı üzerine temellendirilmişti. Vücudunuz, çok endişeli olmanızın tatlı olduğunu düşünürdü. İşte, şimdi bildiklerimiz:

  1. Masa başı çalışan, antrenman dışı zamanlarda uzun saatler oturanlar, enerji için antrenman öncesi karbonhidrat alımına ihtiyaç duymaz. Depomuzda olanlar fazlasıyla yeterli olacaktır.
  2. Günde bir kereden fazla yorucu antrenman yapmadığınız sürece, yeniden enerji tedarik etmek için bolca vaktiniz vardır. Düzenli olarak planlanmış öğünleriniz yeterince iyi bir iş çıkaracaktır.
  3. Bununla birlikte, antrenman sonrası öğünlerinde veya takviye gıdalarda, proteini karbonhidratla birleştirmenin faydası var gibi görünüyor. Dietary Protein and Resistance Exercise’a göre bu, biraz daha yüksek protein sentezine yol açabilir.
  4. Yağ konusunda, her halükarda endişe sebebi olabilecek bir şey var gibi görünmüyor.

Şu anki halinizden daha iyi görünme amacıyla besleniyor ve antrenman yapıyorsanız, toplam kalori alımınız, bu kalorileri oluşturan özel birleşimden veya onları tükettiğiniz belirli şekilden daha önemli olur. Düşük karbonhidratlı veya düşük yağlı bir diyet ve farklı yemek ve atıştırmalık kombinasyonlarıyla yağsız ve kaslı olabilirsiniz.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register