Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Kas Gelişimine Yer Aç


Ağırlık odasında hacmini artırmak için çabalayan bir sporcuysanız, eski vücut geliştirmecilerin yöntemlerini kullanarak saklı kalmış gücünüzü ortaya çıkarabilirsiniz.

Genelde spor salonlarında kulaktan kulağa yayılan bilimi çok fazla savunmasak da, ağırlıklarla aşk yaşayan bu insanlar bazen harika noktalara değiniyor. Journal of Applied Physiology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, belirli bir kas grubunu çalıştırdıktan sonra o bölgeye yoğun bir şekilde esneme egzersizi uygulamak, kasın kütle artış potansiyelini 28 gün içerisinde yüzde 318 oranında artırıyor. Arnold Schwarzenegger’in de Mr Olympia yolunda uyguladığı bu protokol, daha iyi bir vücuda sahip olmanız açısından sizin üzerinizde de aynı etkileri gösterebilir.

Amacınız hacminizin sınırlarını zorlamaksa, yapmanız gereken şey kaslarınızı lifli yapısıyla çevreleyen bağ dokularınızın boyunu uzatmaktır. Bağ dokularınız bir yandan bu protein liflerini korurken diğer yandan da onları kısıtlar. Esneme egzersizleri ise bu prangaları kırar ve kaslarınızın daha rahat yayılabileceği geniş bir ortam yaratır.

Yüksek ağırlıklarla çalıştığınız bir antrenmandan sonra yorulan kas gruplarınızı esnetin. Örneğin, göğüs çalıştıktan sonra sehpanın üzerine sırtüstü yatabilir ve dambılları yavaş bir şekilde alçaltarak göğüs kaslarınızı maksimum düzeyde esnetebilirsiniz. Bu şekilde 60 saniye duraklayıp acıya dayandığınız vakit bağ dokularınızın boyu da uzayacaktır. Aynı prensip daha büyük biceps kasları için seated dumbbell curl yaptığınızda, kanat kaslarınızı uzatmak için dumbbell pullover yaptığınızda ve bacak günlerinizde maksimum gelişim sağlamak için goblet squat yaptığınızda da geçerlidir.

Kısacası, amacınız ister Arnold’ın yolundan gitmek ister duraksayan hacim artışınızı tekrar harekete geçirmek olsun, kilitli kapıları açarak daha büyük ebatlara ulaşabilirsiniz.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register