Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Kaslarını Patatesli Pankekle Doyur


Bu lezzetli ve besleyici patatesli pankekler koşularınıza güç katacak!

PATATESLİ PANKEK TOPLAM SÜRE: 1 SAAT / PORSİYON: 4
Spagettiye oranla kompleks karbonhidrat özelliği ve potasyum içeriği daha yüksek olan patates, sıradan bir makarna tabağına çok iyi bir alternatiftir. Patatesli pankek yumurta ve yağ ile hazırlandığından glisemik indeksi, tek başına patatesten daha düşüktür. Böylece karbonhidrat kanınıza daha yavaş geçer ve bu sayede uzun koşular için dengeli ve dayanıklı bir enerji kazanmış olursunuz.

MALZEMELER
450 g patates, kabuğu fırçalanmış
1 orta boy soğan, ikiye kesilmiş
1 çay kaşığı kaya tuzu
1 büyük yumurta, hafif çırpılmış
65 g un
8 yemek kaşığı zeytinyağı, kızartmak için

HAZIRLANIŞI
Mutfak robotu veya bir rende yardımıyla patatesleri ve soğanları rendeleyin. Geniş bir süzgecin içine temiz bir mutfak havlusu veya tülbent serip rendelediğiniz sebzeleri içine koyun ve tuz serpin. 30 dk böyle dinlendirdikten sonra mutfak bezini avuçlarınızın arasında sıkarak çıkarabildiğiniz kadar suyunu çıkarın. Suyu süzülmüş sebzeleri geniş bir kaba alın, yumurta ve unu ilave edip karıştırın. Geniş bir tavayı orta ateşe koyup yağı iyice ısıtın. Patatesli karışımdan ortalama 2 yemek kaşığı kadar parçaları tavaya atıp ıspatula ile 1 cm’den daha ince olacak şekilde düzleştirin. Her bir tarafını altın rengini alana kadar 2 dk kızartın. Tüm karışımı aynı yöntemle pişirin. (Aynı anda birkaç tanesini pişirebilirsiniz ama yapışmamasına dikkat edin.) Tüm pankekleri kâğıt havlu serili geniş bir tabağa dizip tuz serpiştirin. Ve aşağıdaki soslardan biriyle servis edin.

 

 

AROMA DESTEĞİ
Farklı tat ve faydaların peşine düşmek için ana tarifteki patateslerin yarısını aşağıdaki sebzelerden biriyle değiştirebilirsiniz.

Brüksel Lahanası
EKLE › 250 g Brüksel lahanası, temizlenmiş
FAYDASI › C vitamini ve daha keskin bir tat verir.

Tatlı Patates
EKLE › 250 g tatlı patates, soyulmuş
FAYDASI › Kas hasarını önleyen betakaroten almanızı sağlar.

Kırmızı Pancar
EKLE › 250 g kırmızı pancar, soyulmuş
FAYDASI › Bu topraklı bitkideki nitratlar dayanıklılık kazandırıyor.

Kereviz
EKLE › 1 orta boy kereviz, soyulmuş
FAYDASI › Taze tadı ve kokusunun yanında kalsiyum ve potasyum sağlar.

Havuç
EKLE › 3 orta boy havuç, soyulmuş
FAYDASI › Tatlı bir lezzet ve lifin yanı sıra C vitamini almanızı sağlar.


About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register