Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Kış Aylarında Koşmak

Spor, eğer açık havadaysa genelde bahar ve yaz aylarında yapılıyor. Buna karşın koşu tutkunları ise yaz kış dinlemiyor. Fakat iyice kara kışın kendini gösterdiği bu günlerde koşarken dikkat etmemiz gerekenler de var.

Doğru önlemler ve ekipmanla doğa koşularınız sağlığınızı tehdit etmenin tam aksi sağlığınızı destekleyecek keyifli spor aktivitelerine dönüşecektir. Eğer bahar aylarında sahip olduğunuz formu kışın da devam ettirmek istiyorsanız birkaç basit önlem almanız da gerekiyor.

1 Koşmadan Önce Hava Durumunu Kontrol Etmek

Havanın iyi olduğu zamanlarda da koşuya çıkmadan önce hava durumunu kontrol eder ona göre hazırlanırız. Yağmur yağacaksa yağmurluğumuzu yanımıza alırız. Kış aylarında bu kontrol daha da önemli hale geliyor haliyle. Eğer şehiriçinde koşacaksanız hastalanmamak için uygun kıyafetler almalı tabi. Ama eğer doğa koşusu yapacaksanız mutlaka meteorolojiyi takip edin. Zira dağ başında mahsur kalmanızı istemeyiz.

2 Kış Koşullarında Doğru Koşu Ayakkabısı Tercih Etmek

İster şehir, ister doğada olsun kış aylarında yapacağınız koşular için zemin son derece önemli. Hem performans, hem de bir yerinizi incitme ihtimali açısından doğru spor ayakkabı tercihi şart. Artık bir çok seçeneğin olduğunu, spor markalarının koşu tutkunları için özel ayakkabılar ürettiği günümüzde ideal koşu ayakkabısı ile istenilen sonuca ulaşmak mümkün.

Zemin koşullarını minimuma indiren spor ayakkabılar Runner’s World Türkiye’de!

3 Kış Aylarının Zorlu Şartlarında Doğru Kıyafetler Tercih Etmek

Spor sağlığa iyi gelir. Kışın yaptığımız spor vücut direncimizi arttırarak bağışıklık sistemimizi daha güçlü kılar. Ama eğer doğru kıyafetleri giymiyorsak tam tersi yataklara düşebilir, spordan uzak bile kalabiliriz. Her ne kadar çocukken içlik, kalın çorap gibi kelimelere tepkili olsak da artık önemlerini iyi biliyoruz. Piyasada herkese uygun harika termal giysiler olduğunu da unutmayın. Öyle ki kar kış bile performansınızı azaltamayacak. 

Kar kıyamet dinlemeyen doğru giyim önerileri Runner’s World Türkiye’de!

4 Doğru Ekipmanla Koşmak

Hava iyiyken de yanınıza almanız gerekenler vardı. Şapkanız, yedek kıyafetiniz, su ve cep telefonunuz için her zaman yanınızda küçük, koşmanıza mani olmayan bir çanta bulundurmanızı tavsiye ettik. Kış ayları için de geçerli bir tavsiye bu. Karda koşarken terlerseniz hastalıklara daha çabuk davetiye sağlayacağınızı düşünürsek yedek kıyafeti eksik etmemeye özen gösterin. Eğer dağda bayırda koşmaya meraklıysanız telefonunuzun şarjının tam olmasına özellikle dikkat edin. Bu yüzden şarj aletinizi de yanınızdan ayırmayın. Hava sıfırın altına düştüğünde telefonunuzun performansının düşebileceğini de hatırlatalım.

Doğru ekipman önerileri Runner’s World Türkiye’de!

5 Kış Koşularında Doğru Beslenmek

Her şeyin başı doğru beslenme! Bu dört mevsim geçerli bir kural. Web sitemizden de takip ettiğiniz gibi sağlık beslenmeye dair bir çok yazı paylaşıyoruz. Yeterli karbonhidrat ve protein tüketimi kadar vitamin ve mineral alımına da özellikle dikkat edin. Kışın vücudumuzda belirli mineraller ve güneş fazla görmediğimiz için vitaminler azalır. Her mevsimde koşmanın belli zorlukları olduğu kesin. Kış ayları yaptığımız koşular da zorlayıcı olabiliyor. Bu yüzden vücudumuzun ihtiyacı olan dengeyi korumamız çok önemli. 

Runner’s World Tükiye’nin beslenme önerilerini okumadan geçmeyin!

6 Müzikle Koşmak

Tabi ki son tavsiyemiz müzik! Koşuya çıkmadan önce kendinize spotify listesi hazırlayın ve yola çıkın. Fakat doğada yalnız koşuyorsanız müziğin sesini ona göre ayarlayın. Etraftan gelebilecek ve duymanız gereken sesleri de kaçırmayın. Güvenliğiniz açısından son derece önemli.

Koşarken dinlenecek şarkılar Runner’s World Türkiye’de!

Hava ister 40 derece olsun, ister -10, alacağınız önlemlerle yılın her günü koşmak mümkün. Hazırlıksız olursanız sağlığınızdan olabilirsiniz. Ama bu tavsiyelere kulak verirseniz bu kış, yazdan da sağlıklı, fit ve enerjik olabilirsiniz.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register