Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Kış Mevsiminin Olmazsa Olmazları


Kışa kala kala 2 ay kaldı. Sonrası kara kış. Mevsime bağlı olarak mikroplar da bizleri hastalandırmaya başlayacak. Şimdiden vitaminlere saldırmak lazım ki kışın vücudumuzun direncini arttırabilelim. Peki bu vitaminler hangileri ve nelerin içinde bulunuyor?

A vitamini: Hücrelerin büyümesi ve yenilenmesi kadar bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de etkili bir vitamindir. Göz sağlığını korur ve ileri genetik bir engeliniz yoksa yaşlılıkta bile sizi numaralı gözlükten uzak tutar. Pek çok gıdada A Vitamini bulunur. Yumurta sarısı, ciğer, yeşil yapraklı sebzeler, süt, yağlı balıklar, havuç, domates, mango ve kayısı gibi meyveler bu gıdalar arasındadır.

C Vitamini: Genel inanış, bol bol C Vitamini almanın bizi soğuk algınlığıgrip gibi hastalıklardan koruyacağı yönündedir. Oysa C Vitamini bu hastalıkları önlemez, sadece kısa sürede ve hafif atlatmamızı sağlar. Tam bir antioksidan olan C Vitamini, kalp hastalıkları ve kanser dâhil, bizleri pek çok hastalıktan sorur. Mandalina, portakal, greyfurt, limon gibi turunçgiller dışında koyu yeşil yapraklı sebzelerde ve patateste de bol miktarda bulunur.

E Vitamini: En önemli fonksiyonu antioksidan rolü üstlenerek hücre duvarlarını hasardan korumasıdır. Bu da özellikle kanser ve kalp-damar hastalıkları söz konusu olduğunda son derece önemlidir. Baklagiller, fındık, fıstık gibi kuruyemişler, brokoli, ıspanak ve lahana gibi sebzeler ile tahıllar tam bir E Vitamini deposudur.

D Vitamini: Süt ve süt ürünleri; somon, ringa ve morina balığı ile güneş ışığı… Doğrudan alınan güneş ışığı, insan vücudunun D Vitamini üretmesini sağlar ancak güneş görmediğimiz kış günleri de vücutta D Vitamini eksikliğine yol açar. D Vitamininin en önemli işlevi vücuttaki kalsiyum emilimini artırmasıdır. Yetersiz D Vitamini alımı ise kış aylarında özellikle eklemlerde sorunlara yol açar.

Kışın Vitamin Dışında Ne Tüketmeliyiz?

Selenyum: Vücudu koruyan enzimlerin işlevini yerine getirmesine yardımcı olan en önemli minerallerden biri de selenyumdur. Bir antioksidan olarak bağışıklık sistemimizi korur ve başta prostat kanseri olmak üzere pek çok kanser türüne karşı koruyucudur. Tahıllarda, kırmızı ette, deniz ürünlerinde ve her türlü hayvansal gıdada bulunur.

Çinko: Deniz mahsulleri, et ve süt ürünleri, kabak çekirdeğinde bol miktarda bulunan çinko, vücudun bağışıklık sistemini hastalıklara sebep olan zararlı mikroplardan koruyabilmek için beyaz kan hücrelerini kullanır. Ne yazık ki kadınların aksine erkek vücudu çinko bakımından yoksuldur ve kış boyunca çinko takviyesi almaları veya çinko içeren gıdalardan bol miktarda tüketmeleri gerekir.

Demir: Kandaki oksijeni tüm vücuda taşıyan kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda son derece önemli bir mineraldir. Enerji ihtiyacımız ve zihinsel performansımız için de vazgeçilmezdir. Vücuttaki demir eksikliği anemiye, anemi de uyuşukluk, rehavet ve hayata karşı ilgisizliğe yol açar. Özellikle kadınlar, regl döngüsü içinde yaşadıkları demir kaybı nedeniyle kendilerini yorgun ve güçsüz hisseder. Demir en çok kırmızı ette bulunur. Bunun dışında tahıllar, ekmek, unlu gıdalar, yumurta, baklagiller, mercimek ve kurutulmuş meyveler de demir zenginidir.

Omega 3: Herhalde kış aylarında tüketilmesi gereken bir numaralı besin balık olsa gerek… Bunun nedeni de balığın zengin omega 3 deposu olması. Dahası, balık etindeki proteinler, vücut için gerekli olan ve vücut tarafından üretilemeyen tüm aminoasitleri içerir. Balıktaki yağ türleri ise trigliserit ve uzun zincirli, çoklu doymamış yağ asitleri omega 3 ve omega 6’dır. Bunlar vücutta sentezlenemediği için dışarıdan alınması gerekir ve bu nedenle ‘elzem yağ asitleri‘ olarak adlandırılırlar. Balıklar ayrıca B grubu vitaminler açısından da zengindir. Tiamin (B1), riboflavin (B2), niasin (B3), pridoksin (B6) ve B12 içerirler. A, D ve E Vitamini de balıklarda yüksek oranda bulunur. Balığın içerdiği omega 3, kalp ve damar hastalıkları, romatoid artrit, kanserastım, Alzheimer gibi hastalıklara karşı koruyucudur. Bebeklerde retina ve beyin gelişiminde önemli rol oynar. Bunama riskini azaltır, depresyon tedavisini destekler. Balık dışında keten tohumu, kanola yağı, soya fasulyesi, ceviz, kabak çekirdeği, kenevir tohumu yağı; semizotu gibi yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagiller omega 3 içeren bitkisel kaynaklı besinlerdir.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register