Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Koşarken Alerjileriniz Kötüye Gitmesin


Bir okurumuz koşu sonrası sinüzal baş ağrısı ve boğaz ağrısından nasıl kurtulacağını merak ediyor. 

Koşucu Ben Mims soruyor: Her açık hava koşusu yaptığımda, alerjik bir reaksiyon geliştiriyorum. Günün geri kalanında hapşırma ve genel sinüs ağrım oluyor.  Geçen hafta tekrar koşmaya başladım, ağrı gelişti, ancak ne olacağını görmek için sonuna kadar zorladım. Şimdi boğazım ağrıyor ve direkt olarak koşu sonrası ağrıyla ilişkili olan sinüzal baş ağrımın olduğunu söyleyebilirim. 

Bu başkasına oluyor mu? Ve ben zorlamaya mı devam etmeliyim, yoksa daha iyi hissedene kadar bekleyip sonra tekrar mı koşmalıyım?

Alerjik rinitinizmiş varmış gibi görünüyor. Yalnız değilsiniz ve eczanenize danışarak da sorunun büyüklüğünü öğrenebilirsiniz. Alerjiniz muhtemelen mevsimlik ve havadaki polenlerden kaynaklanıyor.

Alerjilere yakalananlar için seçenekler son 30 yılda arttı ve daha önce reçete edilen birçok ilaç artık reçetesiz de satılabiliyor.

Yeni başlayanlar için, H11 sınıfındaki antihistaminler, difenhidramin (genellikle Benadryl olarak satılmaktadır) ve insanlarını tembelleştirmeye meyilli diğer benzerlerinin ötesine geçti. Şimdi loratadin, feksofenadin ve setirizin gibi sizi mayıştırmayan hazır ilaçlar var. Tümü genellikle internetten satılıyor veya reçetesiz yazılabiliyor ve birçok eczane zincirinin fiyatını biraz aşağıya çekerek satışa sundukları kendi jenerik markaları bulunuyor. Özellikle koşu için antihistamininin dekonjestanla kombin edilmesinden kaçının . Burun için steroid spreyler de eczanelerde mevcut ve çoğu alerjik belirtileri olanları rahatlatabiliyor.

Bir koşucu olarak, farklı antihistaminikler veya steroid nazal spreyleri tek tek veya kombinasyon halinde, koşudan önce veya  alerji mevsiminde deneyebilirsiniz. Farklı antihistaminikleri kombin etmemelisiniz. İşe yarayan bir ilaç veya ilaç kombinasyonu bulursanız, onu bırakmayabilir ve koşuların keyfini çıkarabilirsiniz. Eczanenenizde bulamadıysanız, sizin için işe yarayan veya daha şiddetli alerjik riniti tedavi eden bir ilaç kombinasyonunu bulabilecek olan doktorunuza danışın. Aleri uzmanınız,  ilaçlar tek başına semptomların rahatlamasını sağlayamıyorsa alerji testi önerebilir.

Alerjiler, solunum sistemini etkiler ve bazı insanlar için akciğerlere kadar uzanarak astıma yol açabilir. Alerji belirtileriyle birlikte öksürük, hırıltılı solunum veya nefes darlığı varsa, doktorunuza danışmalısınız.

You don't have permission to register