Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Koşarken Nasıl Görünmeliyim?

Dünyadaki en iyi mesafe koşucularının teknikleri çeşitlilik gösterse de bazı ortak noktalar vardır. Koşunuzdan en iyi verimi elde etmek için bu ortak noktaları aklınızdan çıkarmayın.

BAŞIN KONUMU

Kafanızın üzerinde düşmesini istemediğiniz bir yumurta olduğunu varsayın. Kulaklarınız omuzlarınız üzerinde olduğu halde bu şekilde durabilirseniz başınızı düz tutabilmek için dizlerinizi daha yukarı kaldırmanız gerekir. Böylece temponuz artar ve çok uzun atmak zorunda kalmadan daha hızlı gidebilirsiniz. Başınızı bu şekilde tutarak ayaklarınıza ya da önünüzdeki yere değil de 20-30 metre önünüze bakın. Yokuş koşularında ya da sık sık engellere denk geldiğiniz teknik parkurlarda başınızı biraz eğebilirsiniz ama bunun haricinde hep ileri bakın.

KARIN VE SIRTIN KONUMU

Midenizi içeri çekerek, sanki birisi yumruk atacakmış gibi, karnınızı gergin tutun.

AYAĞI YERE VURUŞ KONUMU

Ayağınız yere kütle merkezinin altında vurmalıdır. Eğer adımınızı çok açıp ayağınızı önünüzde yere vurursanız her adımda biraz hızınız kesilir ve hemen bir sonraki adıma geçmek yerine ayağınız yerde daha fazla zaman geçirir.

KOLLARIN DURUŞU

Kollarınızı ileri geri değil de gittiğiniz yöne doğru sallayın. Bir şeye yumruk atacakmış gibi kollarınızı olabildiğince düz ileri doğru savurun. Bilekleriniz belinize yakın olmalıdır. Bunu zihinde canlandırmanın bir yolu da Westernlerdeki kovboyların tabancalarına uzanmak için kollarını bellerinin yanlarından nasıl çabucak geçirdiğini düşünmektir.

BACAK HAREKETİ

Sağ bacak yerden kesilip ileri doğru savrulduğunda sağ ayak sol dize doğru hareket etmelidir. Ayak sürüyen kişilerin ayaklarını kalf hizasına kaldırmaları yararlı olur. Bu sizi daha dik tutar ve her adımda çok uzun adım atmak zorunda kalmadan daha fazla mesafe kat edersiniz.

Koşu tekniğindeki tek bir hatanın bile tüm düzeninizi bozması kolaydır. Mesela kafanız omuzlar ve gövdeyle aynı hizada durmak yerine öne fırlıyorsa aşırı uzun adım atmaya başlar, öne doğru çok eğilir ya da yere temas sürenizi uzatırsınız (veya bunların üçü birden). Bunun sonucunda arka bacak kasları sizin altınızda değil de arkanızda yukarı kalkar ve bu da kramp ve sakatlığa yol açabileceği gibi hızınızı da düşürür.

Bu tür ayrıntılar bir 5-K ya da yarı maratonda o kadar önemli olmayabilir (fakat yine de hızınızı düşürürler) ama maratonda işler değişir. Maratonda mekanik eksiklikleriniz ortaya çıkar ve hedeflerinize erişmenize engel olur.

Ayrıca daha doğru koşmak koşuyu daha kolay ve keyifli hale getirir. Kim daha iyi koşmak istemez ki? Koşudan ne kadar keyif alırsanız o kadar çok koşmak ister ve böylece daha çabuk gelişirsiniz.

Son olarak koşarken güzel görünmek de önemlidir. Diğerlerinin olumlu yorumları çoğumuzu tatmin ve motive eder. O yüzden diğerlerini bitirme sürenizle etkileme çabanızın daha hızlı koşmanızı sağlaması gibi tekniğinizle etkileme çabanız da daha verimli koşmanızı sağlayabilir.

 

You don't have permission to register