Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Koşmak için Çok Sebebiniz Var!


Hayatınızda 50 metre bile koşmadıysanız, denemek konusunda şüpheleriniz olabilir. Biz deneyin diyoruz ve sebeplerimizi şöyle sıralıyoruz.

Koşunun vücudunuza ve zihninize yüzlerce faydası vardır. Bu faydaların tamamını sığdıramayacak olsak da bir seçki yapabiliriz. ABD’deki Iowa State Üniversitesi tarafından 55 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırma, haftada üç kez, her seferinde ortalama 17 dakika koşan kişilerin ölümle sonuçlanan kalp krizi ve felç geçirme riskini yüzde 55 azalttığını ortaya koydu. Ottowa Üniversitesi’nde yapılan bir başka araştırma, haftalık aerobik egzersizlerin glikoz kontrolünü artırdığını gösterirken; Kosta Rika Üniversitesi bilim insanları ise koşunun kan basıncını pedal çevirmeye kıyasla daha etkili bir şekilde düşürdüğünü tespit etti.

Yapılan çalışmalar koşunun sizi daha sakin, daha mutlu ve strese karşı daha dirençli bir hale getirdiğini de gösteriyor. Polonyalı araştırmacılar ise haftada üç kez yapılan 15-30 dakikalık koşuların anksiyete ve depresyon belirtilerini hafifletip, daha iyi bir ruh haline sahip olmanızı sağladığını söylüyor.

Koşu kulağınıza mucizevi bir ilaç gibi gelmeye başladıysa, gerçekten öyle olduğundandır. Düzenli koşmak tip 2 diyabet riskini düşürdüğü gibi, göğüs, kolon ve akciğer kanserine yakalanma olasılığını da azaltıyor. Üstelik söylentilerin aksine dizlerinize zarar vermez. Stanford Üniversitesi’nin yürüttüğü bir çalışmaya göre, zevk için koşan koşucuların eklemlerinde normalin altında aşınma ve yıpranma görülüyor. Kilo kontrolü denilince akla gelen koşu, kemik yoğunluğunuzu da artırarak osteoporoz gibi hastalıklara yakalanma riskinizi düşürüyor. Osteoporosis International dergisinde yayımlanan bir makale, yaşlı koşucuların kemiklerinde, sedanter ve yüzücü akranlarına oranla daha fazla mineral yoğunluğu olduğunu söylüyor.

Koşunun ayrıca bel çevreniz üzerinde de büyük bir etkisi vardır. Yapılan her fiziksel aktivite kilo vermenize yardımcı olsa da, kalori yakım tablosunda başı çeken dal koşudur. Örneğin 66 kilogram ağırlığındaki bir kadın, 1,6 kilometreyi 10 dakikalık bir tempoyla koştuğu zaman, bu mesafeyi 15 dakikalık bir yürüme temposuyla tamamlayan kişiden, aynı süre içerisinde iki kat fazla kalori yakar.

You don't have permission to register