Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Koşmak Kevin Jones’un Hayatını Nasıl Değiştirdi?


Koşmak, bizde kesinlikle sihirli değnek etkisi yaratıyor.

Kevin Jones, 30 yaşında bir İletişim ve Satış Danışmanı. Dokuz yıl aradan sonra, koşuya geri dönerek tam 68 kilo verdi. (Hatta dergimize verdiği röportaja göre, Runner’s World’de yer alan makaleler onu hayli motive ediyor.)  Şimdi, kendisinin ilham verici başarı hikayesini keşfetme zamanı.

Ne zamandır koşuyorsunuz?

Üniversitede birinci sınıf öğrencisiyken, yaklaşık bir yıl boyunca koştum, ilk yarı maratonumu tamamladım. Her nedense koşudan yavaş yavaş uzaklaştım ve  koşu olmadan dokuz yıl geçirdim.  Şubat 2016’da, koşuya tekrar başlamaya karar verdim ve bu sefer süresiz olarak koşmaya devam ediyordum. Bir sene ileri sardıktan dört ay sonra hala güçlüyüm. Hepsi beraber toplam iki yıldır koşuyorum.

Başlarken sizi teşvik eden şey ne oldu? 

Birkaç şey koşuya tekrar başlamam için beni teşvik etti. Birisi, artık gençleşmeyeceğimi bilmekti,  çabucak 30’a yaklaşıyordum, ki bu da beni gerçekten korkuttu. Bir diğer şey ise sadece ayakkabılarımı bağlarken bile nefes nefes kaldığımı biliyordum ve artık bağlamadan önce kendimi psikolojikman hazırlamak zorunda kalmamalıydım. Başlamamı teşvik eden en büyük şey, bilincimin derinlikliklerinde saklıydı; zaten bir kez yaptığım gibi, yine sağlıklı bir koşucu olabileceğimi biliyordum.

Ne sıklıkla koşuyorsunuz?

Haftada en az dört ila beş kez, 10-16 km arasında değişiklik gösterecek şekilde koşuyorum.

Rutininiz nedir?

İlk başladığımda dışarıda koşmaktan utanıyordum, onun yerine koşu bandında birkaç kilometre koşacaktım. Kilo vermeye başladıktan sonra, kendime güvenim arttı ve dışarıda koşmanın koşu bandından çok daha iyi olduğunun farkına vardım.  Yeni açıkhava koşu güzergahları bulmayı çok seviyor ve rotamı birkaçının arasında değiştirmek istiyorum.  O günkü programıma ve planlarıma bağlı olarak, sabahları veya akşamları koşmayı seviyorum.

Yarışıyor musunuz? Eğer öyleyse, ne sıklıkta ve hangi tür yarışlar?

Programım izin verdiği müddetçe çeşitli yarışlarda koştum. Dürüst olmak gerekirse her tür yarıştan zevk alıyorum. Ben birkaç 5K’da, bir 10K’da, bir 16 km’lik yarışta ve bir yarı maratonda koştum.  Listemdeki bir sonraki yarış, herhangi bir yerde maraton.

Başka spor ve aktivitelere katılıyor musunuz?

Cross-train yapıyorum ve koşu arasında vücut ağırlığı kullanıyorum.

Sizin için koşmanın en tatminkar parçası nedir?

Benim için koşmanın en tatminkar kısmı, bana hissettirdiği şeyler. İnanılmaz koşucuların keyfini çıkarmakla kalmayıp, koştuktan sonra zihinsel olarak daha istikrarlı hissediyorum. Espri yapıyorum, koşu benim psikologum gibi.

Kilo verme yolculuğunuzu, kilonuzun öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere anlatabilir misiniz?

Üniversitedeyken koşmaya başladığımda, yaklaşık 45 kilo kaybettim.  Ne yazık ki, sonra hepsini geri aldım.  8 Şubat 2016’da kilo verme yolculuğuma başladığımda 150 kiloydum. Bugün hızlı ilerleyerek 68 kilo verdim, hedef kilom olan 82’ye ulaştım.

Kilo verme konusunda başarınızın sırrı nedir?

Kilo verme başarısının sırrı, yediğim  her şeyi takip etmek.  Akıllı telefon uygulaması olan MyFitnessPal’ın büyük bir destekçisiyim. Ne yediğinizi takip ettiğinizde, kendinizi daha fazla sorumlu tutabilirsiniz. Bazı şeylerin, düşündüğünüz gibi sağlıklı olmadığını fark etmeye başlarsınız. Beslenmemi takip etmenin yanı sıra, koşu antrenmanlarımı da takip etmekten hoşlanıyorum.  Akıllı bir Wi-Fi erişim ölçeği kullanarak kilomu takip ediyorum. (Size de antrenmanlarınızı takip etmeniz için herhangi bir cihaz almanızı öneririm.) Hem antrenmanlarımı hem de kilomu takip etmeyi seviyorum; çünkü hedefler belirlememe izin veriyor.

Nasıl motive kalıyorsunuz?

Kendim için hedefler belirlemeye devam ederek ve bu hedefleri gerçekleştirmeye çalışarak motive kalıyorum. Ayrıca nereye kadar geldiğimi hatırlatan ve en kilolu halimde giydiğim bir pantolonum var. Aynı zamanda koşu kültürüne ayak uydurmak ve diğer koşucuların başarılarını görmek istiyorum.

Motivasyonla ilgili sevdiğiniz bir söz var mı?

“Forrest Gump” filmindeki replikler.

Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz neler?

Kısa vadeli hedefim, yıl sonuna doğru bir başka yarı maraton tamamlamak ve iki saatin altında bitirmek. (Bu yıl ilkini iki saat dört dakika bitirdim!) Uzun vadeli hedefim, maraton koşmak; daha uzun vadeli hedefim de Boston Maratonu’na katılmaya hak kazanmak ve belki orda bir iz bırakmak.

Bize söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Sizler harikasınız! Makalelerinizi okumayı çok seviyorum ve bu tür konulara yer verdiğiniz için sizi gerçekten takdir ediyorum. Zira onlar benim için birçok kez motivasyon işlevi gördü.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Stephanie’nin Koşarak Değişen Hayatı!

 

 

 

 

You don't have permission to register