Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Koşmak, Patrick Gitschlag’in Hayatını Nasıl Değiştirdi?

Sağlıklı yaşlanmak ve uzun yıllar boyunca kaliteli bir yaşam sürdürmek hepimizin amacı. 28 yaşındaki Patrick Gitschlag de koşu sayesinde hem hayatına renk kattı hem de fazla kilolarından kurtulmaya başladı. Şimdiki hedefi  ne mi? 90 kilonun altına inmek ve daha çok yarı maratonda koşmak. 

Ne zamandır koşuyorsunuz?

Mart 2016’dan beri koşuyorum.

Başlarken sizi teşvik eden şey ne oldu? 

Beş yıldır diyabet ile mücadele ediyordum ve koşuyla hiçbir zaman tamamen ilgi olmamıştım. Aktif olmayı ve diğer sporları seviyordum; ama hiç koşmamıştım. Bir değişikliğe ihtiyacım vardı. Yaşlanamayacağımı düşünmek beni korkuttu. Bunun olmasına, özellikle karım için izin veremezdim.

Ne sıklıkla koşuyorsunuz?

Genellikle her sabah 6 km koşuyorum. Birkaç kilometre daha koşabilmek için ekstra bir saatlik uykuyu feda etme eğilimindeyim.

Rutininiz nedir?

Her sabah 05.00 gibi uyanıyorum, spor salonuna gidiyorum veya nehir boyunca yürüyorum, sonra da koşuyorum. Boş günlerimde bile bunu yapıyorum.

 Yarışıyor musunuz? Eğer öyleyse, ne sıklıkta ve hangi tür yarışlar?
5K, 10K ve yarı maratonlarda koşuyorum ve yakın geçmişte bir maratonda koştum.

Başka spor ve aktivitelere katılıyor musunuz?

Softball ve golf oynamayı seviyorum.

Sizin için koşmanın en tatminkar parçası nedir?

Benim için koşmanın en tatminkar parçası, gün bazında fiziksel ve mental olarak  nasıl hissettiğim. Sabahları koşu olmadan, o gün bir şeyleri kaçırmış gibi hissediyorum.

Kilo verme yolculuğunuzu, kilonuzun öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere anlatabilir misiniz?

Geçtiğimiz Mart ayında koşmaya başladığımda, 125 kiloydum. Geçen yıl dinç bir şekilde egzersiz yapmak, beni 24 Eylül 2016’da New Jersey Ocean City’de düzenlenen yarı maratonuma hazırladı. Yarışı iki saat altı dakikada bitirdim. Bu Mayıs ayında Pittsburgh Maratonu için egzersiz yapmaya başlayınca, zayıflamaya başladım. Yedi saat 41 dakikada tamamladığım 7 Mayıs’taki ilk maratonum ile yavaş ama emin adımlarla 23 kilo verdim.  Krampların sıkıntısını çeksem de, hiçbir zaman bir maratonu tamamlayacağımı hayal etmemiştim.

Kilo verme konusunda başarınızın sırrı nedir?

Pes etmeyin ve cesaretiniz hiç kırılmasın.

Nasıl motive kalıyorsunuz?

Eşim ve gelecekte doğacak olan çocuklarımla uzun bir yaşam sürmeyi iple çekmek,  beni motive ediyor.

Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz neler?

Kısa ve uzun vadeli hedefim, cesaretimin ve hevesimin kırılmaması. Bazı uzun vadeli hedeflerim arasında bir maratonu dört saatin altında tamamlamak, 90 kilonun altına inme ve daha fazla yarı maratona katılmak yer alıyor.

Bize söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Koşu partnerlerimle yan yana olduğum ilk fotoğraf, katıldığım ilk 5K yarışı olan Beaver Stadyum Koşusu’ndan. Yarışı 30 dakika 49 saniyede tamamlamıştım. Bu yıl yeniden koştuğumda, 22 dakika 22 saniyede, 1590 kişi arasından 90. sırada bitirdim.

 

 

You don't have permission to register