Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Koşmanın Metabolizmaya Etkisi

Düzenli koşu ve spor salonu antrenmanları metabolizmanızın çalışır halde kalmasına yardımcı olur.

Ancak günün kalan 12 saatini oturarak geçiriyorsanız metabolik hızınız düşer ve sonunda durağan hayat yaşayan akranlarınızdan daha yağsız ya da daha sağlıklı olmayabilirsiniz. Buna “aktif tembel” denir. 168 erkek ve kadınla yapılan bir çalışmada, gönüllülerin ne kadar çok (veya ne kadar az) orta düzeyde veya zorlu egzersizler yaptıkları fark etmeksizin, daha az oturanların daha çok oturanlara kıyasla daha ince bele, daha düşük BMI’ya ve daha sağlıklı vücut yağ oranı ve kan şekeri seviyesine sahip oldukları görüldü. Dikkati daha da çeken ise Missouri Üniversitesi’nden araştırmacıların, oturarak çok az zaman harcayan ancak egzersiz yapmayan kişilerin haftada 56 kilometre koşan ancak bunun dışında durağan bir yaşam sürenlere kıyasla daha çok kalori yaktığını görmesiydi.

Durağan geçirdiğiniz süreyi mümkün olduğu kadar sıklıkla bölün. Yapabilirseniz yarım saatte bir ayağa kalkın. Daha uzun süre oturmanız gerekiyorsa daha uzun süreli, daha aktif aralar verin ve tekrar geri oturmadan önce ayağa kalkıp birkaç dakika hareket edin. Ayağa kalkmak ve hareket etmek için tüm fırsatları değerlendirmenizin genel sağlığınız üzerinde büyük bir etkisi olacaktır.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register