Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Koşu Ayakkabıları Ayağınızdaki Kasları Değiştiriyor


Yeni bir araştırmaya göre, koşu ayakkabıları, ayaklarınızdaki bazı kasları daha fazla çalıştırarak değişmelerine yol açıyor.

Untitled-1

Birkaç yıldan bu yana trend olan çıplak ayak ya da minimalist ayakkabı giyme akımının ardında yatan fikir, atalarımızın yöntemlerine dönerek, ayakkabıların desteğine ve konforuna güvenmekten ziyade ayağı ve bileği vücudu desteklemek adına daha fazla zorlamaktı.

Hatta, bazı araştırmacılar daha da ileri gittiler ve konforla donatılmış tabanlara sahip modern koşu ayakkabılarının ayak fonksiyonları değiştirerek koşu performansını aksattığını iddia ediyorlardı. Onlara göre bu ayakkabılar, ayaklardaki ve bileklerdeki kasları daha az çalıştırıyor; hatta zaman içerisinde kasların zayıflamasına neden oluyor ve sakatlıkları tetikliyorlardı.

Queensland Üniversitesi araştırmacıları, Journal of the Royal Society‘de yayımlanan çalışmalarında, koşu ayakkabılarının ayak fonksiyonlarını bozduğu ve ayakların güçsüzleştiği iddiasını değerlendirmeye aldılar. 16 sağlıklı koşucunun kas aktivitelerini ölçen özel sensörlerin kullanıldığı araştırmada, katılımcılardan koşu bandında hem çıplak ayakla hem de koşu ayakkabılarıyla koşmaları istendi.

Araştırmacılar, koşu ayakkabısı giyen katılımcıların ayak tabanında bulunan kaslarının, daha önceki araştırmaların iddialarının aksine daha fazla çalıştığını ortaya çıkardılar. Yani, koşu ayakkabısı sayesinde ayakta bulunan bazı kaslar tembelleşmek yerinde daha fazla çalışıyordu. Koşu ayakkabıları kas fonksiyonlarını bloke etmiyordu.
Sonuç mu? Evet, koşu ayakkabıları elbette ayaklarının mekanik fonksiyonları üzerinde bir etkiye sahip. Ama bu etki negatif değil, pozitif bir etki.

You don't have permission to register