Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Koşu Gruplarında Yeni Dönem


Uzman kadrosuyla bünyesindeki koşucuları antrenman, beslenme ve koşucu sağlığı konusunda bilinçlendiren Asics Run Türkiye, koşmayı adeta bir yaşam şekline dönüştürüyor.

Türkiye’de giderek rağbet gören bir akım olan markaların koşu eğitimlerine ASICS Run Türkiye takımı da katıldı. ASICS, tamamı işinde uzman, koşu üzerine büyük başarılara imza atmış eğitmenlerle koşu dünyasına çok ciddi bir giriş yaptı.

AYTAÇ ÖZBAKIR, ASICS RUNNING BAŞ ANT.

Olimpiyat Milli Takım Antrenörü, 3000M Engelli Türkiye Şampiyonu, 2012 Londra, 2016 Rio Olimpiyatları Antrenörü

NEVAL GÖRDÜK, KOŞU VE KUVVET ANT.

Beden Eğitimi öğretmeni, Kapadokya Ultra Maratonu 2016 2’incisi (kürsüdeki tek Türk kadın), 2016 Likya Ultra Maratonu Şampiyonu, Türkiye Triatlon Şampiyonu, Triatlon Milli Takım kuvvet ve beslenme antrenörü.

EMRAH BOZGEYİK, KOŞU ANTRENÖRÜ

Milli sporcu, Atletizm Milli Takım Antrenörü, 800M Türkiye Şampiyonu, Beden Eğitimi öğretmeni.

FURKAN KAYA, KUVVET ANTRENÖRÜ

2017 WPA Powerlifting Avrupa 3’üncüsü, 2017 GPA Powerlifting Dünya Şampiyonu, kuvvet ve kondisyon koçu.

UZ. DR. BEGÜM ÖZÜEKREN KASAPOĞLU

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı, senkronize yüzme antrenörü ve hakemi, Triatlon Türkiye Şampiyonu.

ASICS Run Türkiye, ilk koşusunu geçtiğimiz şubat ayında, Kuruçeşme parkta soğuk ve yağmurlu bir havada gerçekleştirdi. Katılımın oldukça yüksek olduğu günde, beklenmeyen bir izdiham yaşandı.

KOŞU DÜNYASINDA BİR İLK – Cooper Testi

Cooper testi nedir? Test, 12 dakikada kişinin alabildiği mesafeyi ölçer. Uzman antrenör Aytaç Özbakır, Cooper testinin önemi hakkında bize bilgiler verirken, “Koşu dünyasının büyük eksikliklerini biz bulduk ve kapattık” diye ekliyor. Özbakır ayrıca, “Daha önce hiçbir koşu grubu Cooper testi yaparak bir başlangıç yapmadı. Atletizmde Cooper testi esastır. Antrenman programının şekillenmesi için bu testi Boğaziçi Üniversitesi Uçaksavar Kampüsü’nde perşembe günleri yaptığımız antrenmanda, çip sistemi ile ilk defa gerçekleştirdik. Bu sayede, herkese ayrı bir antrenman programı anlayışı ortaya çıktı. Bu da bizim sporcumuzu daha yakından takip etme fırsatı ve ASICS’e gelen sporcu için de performansını takip etme fırsatı doğurdu” diyor. ASICS ailesi yıl içerisinde 4 Cooper testi gerçekleştirecek. Düzenli olarak bu testlere katılanlar arasında her Cooper testinde kendi en iyi derecesini geliştirmiş sporculara ve yıl içinde düzenli olarak tüm antrenmanlara gelenlere, ASICS sporcusu olarak seçtikleri yarışlarda yarışma imkanı sunulacak.

FORM ZONE ATHLETIC PROJESİ

Hayatında hiç koşmamış ama koşuya başlamak isteyen, kilo vermek isteyen ve de form tutmak isteyen herkes buraya. Bu projenin önderliğini yapacak olan antrenör Neval Gördük, bize tüm detayları anlatıyor: “Bu projeyi uzun zamandır yapmayı planlıyordum. Beslenme başlı başına ciddi bir konu, profesyonel atletler bile bu konuda ciddi yardım alıyorlar. Ancak bilgi kirliliği oldukça fazla. Triatlon Milli Takım beslenme antrenörlüğü yaptığım yıllarda bu konu üzerine çalışmalara başlamıştım bile. İnsanlar çıkıp yürüyüş yaptıklarını fakat bacaklarında ağrılar olduğunu söylüyor, aynı zamanda yanlış malzeme kullanımı kaynaklı ağrılar olduğu konusunda hep yakınıyorlar. Hiç koşmayan kişiler, koşu grupları arasında bir heyecanla kendilerini kaybedip sakatlanabiliyorlar. Dengeyi sağlıklı beslenmeyle ve doğru antrenman sistemi ile kurabiliriz. Bunun için ASICS ailesi olarak bu projeye can verdik ve koşucularımıza her konuda rehberlik edeceğiz.

KUVVET ANTRENMANLARI ASICS

Kuvvet antrenörü Furkan Kaya açıklıyor: “Koşu antrenmanlarının vazgeçilmezi olan kuvvet antrenmanlarının doğru ve sistemli yapılması gerekir. Koşu antrenmanlarında sıçramalar, esneklik antrenmanları ve aynı zamanda denge antrenmanları çok önemlidir. Sağlam bir merkez bölgeye sahip değilseniz, uzun süreli koşularda dayanıklılığınızı veya süratinizi koruyamazsınız. Tepe antrenmanları, sürat antrenmanları ve interval antrenmanlarını planladığımız gibi, her hafta yapılacak antrenmanlara uygun olarak kuvvet antrenmanlarını da planlıyoruz. Kişi tüm antrenmanlara düzenli gelirse, koşu ve kuvvet antrenmanlarıyla beraber bir denge sağlamış oluyor, sakatlık riski ortadan kalkıyor ve hedeflerine daha emin adımlarla ilerliyor” diyor.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register