Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Koşu Hızı İçin En İyi 5 Hareket

Geri1 of 6İleri


Herhangi bir sporda hız ihtiyacı, artık her zamankinden daha fazla. Hızın önemi antrenörleri hız paraşütlerini, pliometrik çalışmaları, direnç koşusu ve diğer hız çalışması metodlarını denemeye itiyor. Bu yolların hepsinin yeri var tabii ki ama herhangi bir hız programının temeli aslında ağırlık salonunda başlar.

Daha hızlı koşmak için yapılması gereken en iyi hareketleri açıklamadan önce, kaslar arasındaki dengesizlikleri düzeltmenin her çalışma programının önceliği olması gerektiğini belirtelim. Mesela bacaktaki Vastus Medialis kaslarındaki zayıflık, sporcunun sadece squat performansını değil aynı zamanda koşu hızını da etkiler.

Şu bir gerçek ki kas kütlesi ve koşu hızı arasında bir bağlantı var. 2005 yılında yayınlanan ”Koşu Performansının Yapısal Temeli” isimli makalede 1990’dan 2003’e kadar yapılan yarışmalarda farklı mesafelerde (100 metre ve 10.000 metre arası) koşan 45 sporcu incelendi ve kısa mesafelerde daha başarılı olan sporcuların daha kaslı olduğu görüldü. En kaslı sporcularsa 100, 200 ve 400 metre mesafelerde başarılı olanlardı.

Bütün bunları söyledikten sonra, işte hızınızı artırmak için yapabileceğiniz en iyi 5 hareket; 

Geri1 of 6İleri
You don't have permission to register