Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Koşu Performansı Ne Kadar Zamanda Kaybedilir?

Geri1 of 5İleri


Aylardır hazırlandığınız yarışa 1 ay kala hastalanıp günlerce antrenman yapamadınız. İş ve özel hayatınızdaki beklenmedik problemler yüzünden antrenman programınızı uygulayamaz duruma geldiniz. 

Ya da daha kötüsü…

Koşmaya bir süre ara vermenizi gerektirecek bir sakatlık yaşıyorsunuz. Eğer uzun süredir koşuyorsanız bir koşucu için en can sıkıcı olan bu senaryolardan en az birini mutlaka yaşamışsınızdır. Koşamadığınız süre boyunca acaba ne kadar kondüsyon, hız ve dayanıklılık kaybedeceksiniz? Hazırlandığınız yarışta hedeflediğiniz zamanda bitirme şansınız hâlâ var mı yoksa ayların emeği boşa mı gidecek? Hastalıktan önceki durumunuza ulaşmanız ne kadar zaman alacak? 

Koşmayı yaşam biçimi haline getirenlerin herhangi bir sebepten dolayı koşuya ara vermek zorunda kaldıklarında son derece olumsuz bir ruh haline büründüğünü ve çoğu zaman depresif olduklarını söylemek pek yanlış olmaz. Aslında çok da haksız sayılmayız. Koşuda gelişim sağlamanın ne kadar büyük disiplin, fedâkarlık ve devamlılık gerektirdiğini yaşayarak öğrendiğimiz için belki de kazandıklarımızı bir çırpıda kaybedeceğimizden korkuyoruz. 

Geri1 of 5İleri
You don't have permission to register