Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Koşu Performansınızı Artırmak için Mutfağa Girin!

Geri1 of 3İleri


Yemeğinizi kendinizi hazırlayarak stresinizi azaltıp koşu performansınızı geliştirebilirsiniz. Nasıl mı? 

Pişirmeden temizlemeye kadar bütün aşamalarıyla kendi yemeğini hazırlamak büyük iş gibi görünse de harcanan ekstra efora değiyor. Mevzubahis günlük yaşantısıyla kat edilecek kilometreleri dengelerken zaman sorunu yaşayan koşucular olsa bile. Koşucu ve psikolog Sally Powis-Campbell farkındalıkla yemek yemenin stresi azalttığını ve alınan tatmin duygusunu yükselttiğini söylüyor. Bu da daha iyi performansa olanak veriyor. Powis-Campbell, “Tabağınızda bir kez olsun faydasını gördüğünüzde, farkındalık hayatınızın diğer alanlarına da yayılır” diyor.

Planla

PROGRAMLA

Koşu antrenmanlarınızı nasıl planlıyorsanız yemek alışverişi ve hazırlığı için de bir zaman tanımlayın. Yapacağınız tarifin ölçülerini ikiye katlayın, kalan yemeği buzlukta saklayın veya bir haftalık yemek hazırlığı için bir pazar gününü ayırın. Farkındalıkla pişirme eğitmeni ve şef Meredith Klein, yoğun antrenman dönemlerinde bu yöntemlerin çok yardımcı olduğunu dile getiriyor.

DONANIM EDİN

Mutfağınızı karmaşadan kurtarıp pratik ve kullanımı rahat gereçler edinin. Klein, bizzat koşuculardan esinlenerek “Koşmak için en pahalı koşu ayakkabısına değil size en uygun olana ihtiyacınız vardır. Mutfakta da öyle” diyor. Misal sırf havalı diye koca bir şef bıçağı yerine elinize rahat oturan bir bıçak seçin.

PEŞİN HÜKÜMLÜ OLMA

Kabullenici ve toleranslı olmak bilinç ve farkındalık seviyesi yüksek bir bireyin kilit özelliklerindendir. Farkındalıklı beslenme üzerine çalışan sporcu psikoloğu Jessyca Arthur-Cameselle yiyecekleri “iyi” veya “kötü” diye etiketlememenizi tavsiye ediyor. Çok fazla havuç yemek sizi rahatsız edebilir ya da bir parça bitter çikolata kalbinizi ve ruh hâlinizi iyileştirmeye yardım edebilir.

Geri1 of 3İleri
You don't have permission to register