Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Koşu Rotanız Dikleşiyorsa

Çok dik tepelerde koşu stilinizi değiştirmeniz gerektiği barizdir.

Journal of Applied Physiology’de yayımlanan bir çalışma, 15 dereceden daha dik olan eğimlerde, yürümenin koşmaktan daha etkili olduğunu ortaya çıkardı. Fakat Colorado’dan antrenör Bobby McGee, uzun yarışlarda eğim çok küçük olsa dahi yürüyüş yapmaya değeceğini söylüyor. Aksi takdirde, yükselen kalp ritminiz sizi laktat eşiğinizin üstüne çıkmaya zorlayacaktır. Laktat eşiğiniz ise koşmanın neden olduğu ve kanınızda sizi yavaşlatan yan ürünlerin, vücudunuzun onları temizleyip katalize edebileceğinden daha hızlı toplandığı eşiktir. “Bir daha asla geri alamayacağınız bir bedel ödersiniz” diye hatırlatıyor McGee.

GERÇEKLEŞTİR: Rotanızın yükselti haritasını inceleyin ve yürüyüş molalarına geçebileceğiniz tepeleri belirleyin, diyor McGee. Alternatif olarak, nefesiniz düzensiz ve kesik kesik hâle geldiği her vakit 30 saniyelik yürüyüş molaları da verebilirsiniz. Yokuş aşağı giderken her zamanki yarış temponuzdan daha hızlı gitmeyin. Boston’daki RunnersConnect’in baş eğitmeni ve sahibi Jeff Gaudette, “Avantajı, kaslarınız yokuş tırmanmaktan yorulmadığı zaman elde edeceksiniz” diyor.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register