Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Koşu Sonrası Aşırı Acıkmanızın 5 Nedeni

Geri1 of 2İleri


Koşmak karnınızın zil çalmasına yol açıyorsa, nedenleri bunlardan birisi olabilir.

Neden bu kadar açsınız?

1- Susuz kaldınız

Vücudunuz size açlıktan çok başka bir sorunun sinyallerini yolluyor olabilir. Üstelik bu durumla sıkça karşılaşılıyor. Koşu sonrası kendinizi aç hissediyorsanız, su tüketiminizi gözden geçirin. İnsanlar genellikle susuzluk ile açlığı karıştırıyorlar ve acıktıklarını düşünerek yemeğe yöneliyorlar.

2- Mesele fizyolojik değil, psikolojik

Aç olmadığınız halde bir şeyler yemek için bahane üretiyor olabilir misiniz? Bu da hiç olasılık dışı değil. İnsanlar, bol miktarda kalori yaktıkları antrenmanların ardından bir şeyler yemeye hak kazandıkları düşüncesine kapılabiliyorlar. Bu durumda, psikolojik etkenler ağır basıyor ve sizin aklınızı çeliyor. Fiziksel olarak aç olmasanız bile, “Koştum işte, aç olmam kadar doğal ne olabilir ki?” yanılgısına kolaylıkla düşebiliyorsunuz.

3- Yeterince beslenmiyorsunuz

Koşu sonrası açlık çeken birçok insanın aynı zamanda diyet yaptığını iddia etsek, yanılmış olmayız. Halihazırdaki kalori eksikliği, koşu sonrasında açlığın şahlanmasına yol açabiliyor. Koşu öncesi uzun saatler aç kalındığı zamanlarda, koşu sonrası açlığının yükselmesi de kaçınılmaz oluyor.

4- Göreceli bir durum

Tüm egzersizler iştahınızı eşit miktarlarda etkilemiyor. Diğer fiziksel aktivitelere kıyasla koşu sonrasında biraz daha aç hissetmeniz hiç de olasılık dışı değil.

Küçük bir not düşelim: Araştırmalar, yüksek yoğunluklu interval antrenmanların gerçekte açlığı bastırdığını gösteriyor.

5- Kalori yakım meselesi

Maratona ya da yarı maratona hazırlanıyorsanız, birkaç nedenden ötürü açlığınız tavan yapmış olabilir. En basitinden, aşırı miktarlarda kalori harcıyorsunuz. Zira antrenmanlarınızın süresi uzun oluyor ve siz bu süre içerisinde tonlarca kalori yakarken hiçbir şey yemiyorsunuz.

Koşu sporuna yeni başladıysanız ya da egzersiz ile aranız çok da iyi değilse bile, 5-8 kilometrelik koşular bile ciddi miktarlarda kalori yakmanızı sağlayacak ve acıkmanızı tetikleyebilecektir.

Peki koşu sonrası açlığınızı yenmek için neler yapabilirsiniz?

Geri1 of 2İleri
You don't have permission to register