Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Koşu Sonrası Ciltte Sarkma

New York’tan Dermatoloji Uzmanı (ve maraton koşucusu) Dr. Elizabeth Hale, “Sadece yüzüne bakarak bir kadının sıkı bir koşucu olup olmadığını anlayabilirim” diyor.

Dr. Hale’in sıkı bir koşucudan kastettiği ise haftada 40 km veya daha fazla koşanlar… Koşu esnasındaki darbe etkisi “koşucu yüzü”ne neden oluyor: Şakaklar ve yanaklardaki dolgunluk azaldığı için cilt sarkabiliyor. Dr. Hale, “Sürekli darbe etkisi, kolajen yapısında küçük yırtıklara neden olur. Bu yırtıklar ise zamanla birikir” diye açıklıyor. Açık havada koşmayı tercih edenlerdenseniz, UV ışınlarına maruz kalmak da (tescilli bir kolajen düşmanı) size pek yardımcı olmayacaktır. Uzmanımızın tavsiyesi, retinol ve kolajen üretimini hızlandıran peptidler içeren sıkılaştırıcı bir krem kullanman yönünde.

Evden çıkmadan önce SPF 30 içeren bir güneş kremi sürmeyi de ihmal etmeyin.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register