Koşu Sonrası Ne Yapmalı ?

Editör :

/

 

Geri1 of 2İleri

proteinshakewomanAntrenmandan Sonra Yemeniz Gerekenler

Ağır bir antrenmandan sonra vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri almak ve böylece kas liflerinin tamiri çok önemli.
Toparlanma sürecinin en verimli şekilde sonuçlanması için bir çok araştırma hangi oranlarda ne tüketmeniz gerektiğini artık gösteriyor.
İdeal olarak besin tüketimi, koşu bittikten sonraki ilk 30 dakika içinde gerçekleşmeli ve 90 dakikaya kadar devam etmeli. Bu süre içinde, her 4 gr karbonhidrat için 1 gr protein almalısınız.
Bir çok koşucunun yaptığı hata bu süre içinde bir şey yememeleridir. Bunun başlıca sebepleri hazırlıksız olmaları veya midelerinin kaldırmaması ya da antrenman sonrası bir şey yememenin kilo almanın yollarından biri olduğuna inanmalarıdır. Antrenman sonrası toparlanmayı en verimli hale getirmenin yolu, bu 1 saat içinde besin almaktır. Eğer mide katı yiyecek kabul etmiyorsa içecek tüketilmelidir. Meyveli ya da çikolatalı süt gibi.
İkinci ve en yaygın hata koşu sonrası çok fazla protein tüketilmesidir. Bir çok koşucu bunun doğru olduğuna inanır. Aslında yanlıştır çünkü fazla protein tüketimi, gastrik boşaltma sürecini yavaşlattığından, vücudun karbonhidrat alımını da durdurmaktadır. Bu yüzden en verimli oran 4/1’dir. Toplam 100 ile 300 kalori arasında bir tüketimi hedeflemelisiniz.

 

Geri1 of 2İleri

 

 

Recommended for you

You must be logged in to post a comment Login