Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Koşu ve Libido

Biraz seksten bahsedelim! Koşmanın sağlıklı yaşam için büyük bir etkisinin olduğu su götürmez bir gerçek; haliyle bu ritmik spor, gücünü yatak odanızda da gösteriyor. Koşu ve libidonun mutualist ilişkisini yazdık.

Antrenmanınızın sizi yatak odasında güçsüz bırakacağından endişeleniyorsanız bu fikrinizi gözden geçirin: Araştırmalar düzenli egzersizin libidonuzu artırdığını gösteriyor. Bu kısmen egzersizin, düşük seks dürtüsünün önemli sebeplerinden olan stresle mücadelede etkili olmasından kaynaklanıyor. Ne kadar stresliyseniz o kadar az seks yapmak istiyorsunuz. Almanya’daki Gottingen Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, daha seyrek seks yapan insanların hayal kırıklıklarını telafi etmek için üzerilerine daha çok iş aldıkları bulunmuş. Daha fazla iş daha çok strese ve tahmin edebileceğiniz üzere, bu da daha az sekse neden oluyormuş.

Journal of Sexual Medicine dergisinde yayımlanan, kadınlarda antrenman sonrası testosteron ve alfa-amilaz (sinir sistemi faaliyetleri konusunda bir gösterge) seviyelerine bakan yakın tarihli bir araştırmada, bunların değerlerinde 20 dakikalık yoğun bir egzersizin ardından önemli bir yükseliş tespit edilmiş. Bu da deneklerin, “cinsel faaliyete hazırlık” düzeylerinde bir artış anlamına geliyor.

“Erkekler için de benzer bir artış söz konusu” diyor performans psikoloğu McDermott: “Araştırmalar 20-60 dakikalık seanslar halinde haftanın üç ila beş günü kısa, yoğun egzersizler yapan erkeklerin testosteron üretiminde bir artış olduğunu, bunun da cinsel arzu ve güvenlerinin artmasına katkıda bulunduğunu gösteriyor.” Dahası, canlanmadaki bu artışın yaşla bir ilgisi yok. ABD’deki Harvard Üniversitesi’nde yapılan iki araştırmada, düzenli egzersizin hem üniversite öğrencileri hem de 40-60 yaş arasındaki insanlarda cinsel istekte bir artışa neden olduğu ölçüldü. Her iki yaş grubunda da daha dinç deneklerin, daha yüksek bir cinsel faaliyet oranına sahip olduğu belirlendi.

McDermott’a göre fiziğiniz konusundaki güveninizi artırmanın psikolojik etkisi, egzersiz ve libido arasındaki ilişkide de önemli bir rol oynuyor. Bu fikre, ABD’deki Arkansas Üniversitesi’nde yapılan ve fiziksel açıdan fit erkek ve kadınların aynı yaştaki daha az aktif erkek ve kadınlara göre kendilerini cinsel açıdan daha arzulanır bulduklarını gösteren bir araştırma da destek veriyor. Araştırmaya göre haftada iki ya da üç kez egzersiz yapan erkeklerin yüzde 80’i ve kadınların yüzde 60’ı cinsel çekiciliklerini “ortalamanın üstünde” olarak görüyor.

Olimpiyat köylerindeki sporculara baktığımızda, bu teorinin pratiğe geçmiş halini görebiliyoruz. 2012 Londra Olimpiyatları’nda her sporcuya 15 adet kondom dağıtmış (toplamda 17 gün için 150 bin); 2008 Beijing Olimpiyatları’nda bu rakam 100 bin iken, 2004 Atina’da 75 bin ve 2000 Sydney’de 50 binmiş. Dahası rakamlar sürekli artmasına rağmen, Beijing hariç, söz konusu tüm Olimpiyatlarda ek tedarike ihtiyaç duyulmuş. Ve bu durum sadece profesyonel sporcular için geçerli değil. Runner’s World’ün Seks & Koşu Araştırması’nda  anketi yanıtlayan 1500 katılımcıdan yüzde 93’ü, koşmanın yatakta vücutlarına daha fazla güvenmelerini sağladığını, yüzde 68’i koşudan sonra cinsel olarak daha uyarılmış hissettiklerini belirtti. Alınacak mesaj açık: Yatakta soyunmak istiyorsanız, koşu kıyafetlerinizi giyin.

You don't have permission to register