Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Koşu ve Metabolizma

Egzersiz yaptığınızda metabolizmanız hızlanır ve egzersiz sonrası saatler boyunca bu şekilde kalır; bu olgu egzersiz sonrası aşırı oksijen tüketimi (EPOC) olarak bilinir. Kendinizi ne kadar zorlarsanız EPOC o kadar artar.

Bir çalışmada, araştırmacılar yüzde 70-75 VO2 max’ta yapılan ve 520 kalori yakılan (7:30 hızında 40 dakikalık koşuya eşdeğer) 45 dakikalık zorlu bir bisiklet sürme egzersizi yapanların antrenmandan sonra ve dinlenme günlerinde metabolizmalarını ölçtü. Gönüllülerin metabolizmasının dinlenme günlerine kıyasla zorlu bir antrenman sonrası 14 saat boyunca hızlı kaldığını ve yüzde 37 daha fazla kalori yaktıklarını (toplam 190) gördü.

Bisiklete göre daha fazla etki ve kas hasarı bıraktığından koşu intervallerinin metabolik bir çıkış sağlamak gibi bir faydası olabilir, diyor New York City’deki Hospital for Special Surgery’de bulunan Women’s Sports Medicine Center’ın egzersiz fizyoloğu Polly de Mille. “Ardından biraz daha fazla toparlanmaya ihtiyacınız olur.” Bir sonraki koşunuzda yüksek yoğunluklu interval egzersizler ya da gücünüzü artırıp sakatlanmanızı önleyecek HIIT antrenman serileri yapın.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register