Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Koşuculardan İlham Almak!

İlhama mı ihtiyacınız var? O zaman sizi 48 yaşında ve iki çocuk annesi Bade Tomruk ile tanıştıralım. Bade, koşuya altı sene önce başlamasına rağmen şimdiye kadar 32 şehirde, 5000K’dan fazla mesafe koşmuş. Gerçek bir koşu tutkunu olan bu kadın, sadece kendisi için değil, aynı zamanda çocuklarına örnek olmak, hatta sosyal sorumluluk projelerine bağış toplamak için de koşuyor.

Koşuya nasıl ve neden başladınız?

Bir beyaz yakalı hastalığı olan hırs sebebiyle! Bir arkadaşım Nike Run organizasyonunda 7K koşacağını söyleyince, benim de koşup koşamayacağımla ilgili iddiaya girdik. Hayatımda 100 metre bile koşmamıştım ama sonsuz bir hırsım ve kaynağını bilmediğim bir özgüvenim vardı. 7K’yı bitirdim ama koşu sonunda tabiri caizse yıldızları saydım! Bu macera beni fazlasıyla aşmıştı. Sonrasında o arkadaşım koşuyu bıraktı ama koşu bende zamanla bir aşk ve tutkuya dönüştü.

En çok zorlandığınız koşu hangisi oldu?

Bitirmek için kendini nasıl motive ettin? En çok zorlandığım, 2016 İznik Ultra Maratonu oldu. İlk defa 50K koştum ve hazırlıksız olmanın ne kadar kötü olduğunu deneyimledim. Aylarca antrenman yapmıştım ama arazide ultra koşmak için yol boyunca beslenmek, sırt çantanı ve içindeki yiyecek-içeceği iyi planlamak, arazi yapısını iyice çalışmak gerekiyormuş. Ben bunların çoğunu doğru düzgün bilmeden yola çıkmıştım. Son derece zorlandığım bu koşuda önemli olanın bitirme süresi değil, sağlıklı bir şekilde bitiş çizgisine ulaşmak olduğunu düşündüm. Ve doğanın da keyfini çıkararak, yine de orada olduğum için şükrettim ve yoluma devam ettim.

Maratona hazırlık süreciniz nasıl geçiyor? Nasıl bir antrenman programınız var?

Koşu antrenmanlarının yanı sıra kuvvet egzersizleri, pilates veya yoga yapıyorum. Maraton hazırlığında kardiyo antrenmanlarının yanı sıra beslenme, uyku ve en önemlisi dinlenme de önemli. Haftada en az iki kuvvet antrenmanı, pilates ya da yoga ve yüzme ile programımı destekliyorum. İki gün yol koşusu, bir gün de uzun patika koşusu yapıyorum.

Bugüne kadar katıldıklarınız içinde en keyif aldığınız koşular hangileriydi?

Şahane insanların bir arada olduğu koşu grubumuzla her hafta patikalarda, ormanlarda koşuyoruz ve bu her zaman keyifli. Unutamadıklarım ise İznik Ultra 50K, Paris Ecotrail 30K, Cappadocia Ultra 36K, Amsterdam ve Barcelona maratonları, Kapadokya Runfire koşuları…

Hazırlayan: Ceylan Özçapkın

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register