Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Koşucuların Sık Karşılaştığı 10 Yaralanma

Geri1 of 10İleri


Koşarken sizi durdurabilecek veya performansınızı düşürebilecek bir çok sorunla karşılaşabilirsiniz. Yanlış ayakkabı ya da zemin seçimi, yetersiz antrenman, vücudu aşırı yorma gibi durumların yanı sıra istenmeden oluşan kazalar sonucu sakatlanmalar yaşanabiliyor. Koşucuların başına gelen en sık yaralanmaları sıraladık.

 

shutterstock_194844245-800x533

Koşucu dizi (Runner’s Knee)

Koşucular arasında en yaygın görülen rahatsızlıktır. Diz kapağı çevresindeki kıkırdağın aşınması ve bölgedeki tendonların aşırı zorlamaları sonucu ağrıya neden olur. Koşu sırasında ağrı hissedilirken sabit halde kaybolabilir. Koşma harici bacak bacak üstüne atarken ya da dizi bükme – düzeltme hareketi esnasında hissedebilirsiniz. Koşu öncesi yetersiz ısınma, sonrasında yeterli germe hareketlerinin yapılmaması. Antrenmanın dozunda yapılan ani değişiklikler, tepe koşularında birden aşırıya kaçma, sert zeminde yanlış ayakkabıyla koşma gibi nedenlerden dolayı bu sorun ortaya çıkabilir.

Ne yapmalı?

Bu durumu önlemek için koşu mesafenizi yeniden düzenleyin. Mümkün oldukça yokuş yukarı koşmayın, aşırı yüklenmeleri azaltın. Diz bölgesi germe hareketlerini unutmayın. Aynı zamanda bandaj uygulayabilirsiniz.

Geri1 of 10İleri
You don't have permission to register