Koşucunun Köpük Rulo Rehberi

Editör :

/

 

Geri1 of 2İleri


Bir koşucu olarak, köpük rulo kullanmaya başlamak istiyorsanız, bu yazıda merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Rulo köpük kullanmak, evde bedavaya masaj terapisi almak gibi bir şey. Eğer daha önce köpük rulo kullanmadıysanız, size ilk bakışta yararlı bir şey olmaktan çok işkence aleti gibi de gelebilir.

Fakat işin aslı hiç de öyle değil. Nasıl mı?

New York City’de fizik tedavi uzmanlığı yapan Stephanie Shane, “Zorlu antrenmanlar yapmak, kaslarınızda küçük yırtıklar yaratır.” diyor. Kaslar iyileşip güçlendikçe de kaslar ile bağ doku arasında adezyonlar oluşabilir. Normalde siz hareket ettiğinizde kas ve bağ doku birlikte hareket ederken, adezyonlar söz konusu olduğunda kaslarınız normal bir biçimde kasılamaz. Bu noktada köpük rulo devreye giriyor ve kaslarınızın normal çalışmasına yardımcı oluyor.

Peki köpük rulo neler yapabilir?

1- Antrenmanlarınıza güç katar

Adezyonlardan kurtulmak hareket açınızı, devingenliğinizi ve de oturduğunuzda, ayakta olduğunuzda ya da hareket ettiğinizde postürünüzü geliştirerek daha doğal hareket etmenize yardım eder. Bunun sonucunda da egzersiz yaparken kaslarınız daha iyi çalışır.

2- Ağrıları azaltır

Antrenman yaptığınızda, vücudunuzda laktik asit üretilir. Laktik asit kaslarınıza yerleşirse, antrenmanın ardından kas ağrıları oluşur. Zorlu bir antrenmanın ardından köpük rulo kullanıldığında ise kaslarınıza daha fazla kan gider, laktik asit temizlenir ve kaslarınızın iyileşmesi desteklenir.

3- Sakatlıkları önler

Eğer sıklıkla antrenman yapıyor ve dizlerinizde ya da kalçalarınızda ağrı hissediyorsanız, antrenmandan önce köpük rulo kullanabilirsiniz. Antrenman öncesinde yorgun ya da hasarlı kaslarınız için köpük rulo kullanırsanız, o kaslarınıza sakinleşmelerini ve kendilerini çok zorlamamalarını söylemiş olursunuz. Böylece yorulmuş kaslarınızı daha az, zayıf kaslarınızı daha fazla çalıştırmış olursunuz. Antrenmanınızı dengeler ve sakatlık riskini azaltırsınız.

Köpük ruloların yapamadığı bir şey varsa, o da kaslarınızın daha şekilli ve uzun görünmelerini sağlayamaması. Köpük rulo kullandığınızda kas uzunluğunu değiştirmiyorsunuz. Yaptığınız şey, kaslarınızı rahatlatmak ve bir bakıma derin doku masajı uygulamak.

Geri1 of 2İleri

 

 

 

Recommended for you

You must be logged in to post a comment Login