Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Koşuya Bağlı Kal


Kimi koşucular esneme, kimi koşucular soğuma yapar. Ancak sakatlıktan korunmanın en iyi yolu sürekliliktir.

Bazı konular tartışmaya her zaman açıktır. Esneme egzersizlerini antrenmandan önce mi, yoksa sonra mı yapıyorsunuz? Belki de hamstring kasınızı gerdirmek için ilk kilometrenizi koşmayı bekliyorsunuz. Peki, statik esnemeler mi, yoksa dinamik esnemeler mi daha iyi? Ya da bir ihtimal, bu tartışmalar yüzünden balataları yakmak üzeresiniz. Esneme egzersizleri tüm koşucuların yapmak zorunda hissettiği ancak hangi türünün yapılması gerektiği konusunda asla uzlaşamadıkları bir konudur.

Bu nedenle sizi memnun edecek bir çözüm önerisi sunuyor ve resmi cevabı açıklıyoruz. American Academy of Orthopaedic Surgeons tarafından yapılan bir araştırma, kalf ve quadriceps kaslarınızı esnetmenin, sakatlıklardan korunma sürecinizi baltaladığını söylüyor. Yani hiçbir faydası yok. Aslına bakılırsa, antrenman kalitesini artırmak amacıyla yeni yöntemler deneyen sporcuların, esneme egzersizlerinden  kaçınanlara  oranla sakatlığa yakalanma riskini artırdığı ortaya çıktı.

Daha da ilginci, bunun tersi de mümkün. Araştırmadaki korunmasız esnemeler yapan esnemeye alışkın katılımcıların, sadece rutinine bağlı kalarak çalışan sporculara oranla başarısızlığa daha meyilli olduğu görüldü. Sözün özü, esneme egzersizlerini sadece yapmanız gerektiğini düşündüğünüz için yapmamanız gerekiyor. Zamanınızı daha önemli egzersizlerle değerlendirebilirsiniz

You don't have permission to register