Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Kuralları Yıkın!

Geri1 of 6İleri


İyi koşmak için daima her prensibe bağlı kalmak zorunda olmadığınızı ispatlayan beş ”KURAL TANIMAZ” ile tanışın. 

kos

Bağımsızlık ve sadelikle özdeşletirilen bu spor dalında bile, koşucuların hemen öğrendiği bazı kurallar vardır. Her gün koşmayın. Cross training antrenmanları yapın. Ağırlık kaldırın. Esneyin. Yılda bir ya da iki büyük yarışa katılmayı hedefleyin. Protein tüketin, zayıflayın. Bunların kural olması boşa değil. Çoğu zaman pek çok insanda işe yararlar ve genelde bilimsel bulgular da bu kuralları destekler. Ancak yasal suç içermeyen her eylemde olduğu gibi, koşuda da arada bir kuralları çiğnemek ya da en azından esnetmek dünyanın sonu değildir.

İşin aslı, çoğu spor bilimcisi konu koşucuların yapmaları ve yapmamaları gereken şeyler olduğunda, ”kural” kelimesini zikretmek bile istemez. Grand Valley State Üniversitesi’nden egzersiz uzmanı Dr. Jeff Potteiger, kural dediğimiz şeylerin izlenecek temel prensipler olduğunu söylüyor. Bu kurallar, belli bir protokolü takip eden ya da antrenman sırasında araştırmacılar ne derse onu yapan bir grup denek üzerinde yapılan araştırmaları temel alır.

Winston-Salem State Üniversitesi’nden fizik tedavi uzamanı ve antrenör Dr. Lynn Millar, sözde kuralların araştırmalara dayalı değerler olduğunu belirtiyor: “Yani eğer birisi, ‘Bu yıl üçüncü, hatta dördüncü maratona katılmak istiyorum ama yalnızca bir veya iki maraton koşulması gerektiğini söyleyen kurala aykırı olur’ derse, ona tamam derim. Yalnızca sakatlık ve tükenme gibi risklerle karşı karşıya olduğunu anladığından emin olurum. Çünkü araştırmalar bize yılda bir ya da iki seferden fazla maraton koşan kişilerde böyle olduğunu söyler. Öte yandan bu, her zaman herkese böyle olduğu anlamına gelmez.”

Kendisi de bir koşucu olan Millar ya da diğer binlerce koşucu için geçerli olan şey,  sizin için geçerli olmayabilir. Bu yazıda sizlere koşu camiasına dair birkaç çarpıcı aykırı değer istatistiği ve eğer isterseniz, bu kuralları nasıl güven içinde esnetebileceğinize dair uzman tavsiyeleri sunacağız. Bu kural tanımayan sporcuların başarıyla ve sürekli koştuklarını aklınızdan çıkarmayın. Size muhakkak onların yolundan gitmenizi söylemiyoruz. Amacımız, size bir birey olduğunuzu ve her bireyin farklı bir deneyimi temsil ettiğini hatırlatmak. 

Geri1 of 6İleri
You don't have permission to register