Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Kuvvet Akışı Tablosu

Akış sanatının özelliklerinden biri de kendi üzerinizde işe yarayan hareket varyasyonlarını bir araya getirerek kendi akışınızı oluşturabilmenizdir. Kuvvet akışlarınızda daima bir bacak (squat, deadlift, lunge), bir çekiş (row, clean) ve bir de itiş (pushup, shoulder press) egzersizi bulundurun. Aşağıdaki tablo, akış hazırlıklarınızda yardımcınız olabilir.

1 Temelden Başla
Akışlara başlamadan önce squat, pushup, bear kick-thorugh (plank pozisyonunda başladığınız ve sağ elinizi kaldırarak sol bacağınızı sağınıza götürdüğünüz hareket) gibi basit egzersizleri rahatlıkla yapabiliyor ve kettlebell ile yapılan row, press, deadlift ve clean gibi egzersizlerde belirli bir seviyeye gelmiş olmalısınız. Bu hareketleri rahat bir şekilde yapamıyorsanız, akışlarınızda yer vermeyin.

2 Ölçüyü Ayarla
Hiçbir flow beş egzersizden ve hiçbir tur beş tekrardan fazla olmamalı. Akış çalışmalarında (örneğin bir dizi pullup) normalden daha çabuk yorulacağınız için tekrar sayınız düşük de olsa aldığınız verim ideal düzeyde olacaktır.

3 Tutucu Ol
Akışınızda dambıl ya da kettlebell bulunduracaksanız, onları akışınızdaki en zayıf olduğunuz egzersizde kullanacağınız kadar kullanın. Genel olaraksa ağırlıklarla yapacağınız egzersizleri akış dışındaki çalışma ağırlığınızın yarısı kadarıyla yapın.

4 Fazla Akıtma
Akış çalışmaları düzenli antrenmanlarınızın vitesini artırsa da, antrenmanlarınızın temelini oluşturmaz. Her gün flow yapmak formunuzun bozulmasına yol açabilir. Haftada sadece bir kez yaparak akışın içindeki egzersizleri benimseyin. Onnit Academy Gym’in fitness müdürü John Wolf, “Çalışmanın sonunda kendinizi bir hayvan gibi kıvrak hissedeceksiniz,” diyor.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register