Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Lezzetli Gıdalar Yiyin!


James Beard ödüllü bir şef olan Appleman, 2007 yılında baba olduğunda tam 113 kiloydu. Aile babası olmak daha sağlıklı alışkanlıklar edinmesi için ona ilham verdi. Böylece koşmaya başladı ve 39 kilo verdi. 2010 yılında ilk maratonunu koştu; New York City Maratonu’nu 3 saat 51 dakikada tamamladı. Bu süreçte lezzetli yiyeceklerin düşmanı olmadığını kavradı. Sofradaki leziz yemeklerden kendini mahrum bırakmanın, onu daha da açgözlü yapmaktan
başka bir işe yaramadığını gören Appleman, “Zayıflamaya çalışırken yapılan en büyük hata yemek seçmektir. Eğer yemek yerken aşırıya kaçıyorsanız elbette toplamda aldığınız kalorileri kısmalısınız. Ancak koşarak yakacağınız için kendiniz çok fazla kısıtlamak zorunda kalmazsınız” diyor.

Bu nedenle kişilerin önce düzenli koşuya başlayıp, daha sonra diyet programı oluşturmalarını tavsiye ediyor. Nedenini ise şöyle açıklıyor: “İnsan, doğası gereği bir anda ne kadar çok değişikliğe maruz kalırsa, onlara sadık kalması o kadar zor olur.” Bu tavsiye yeme alışkanlığı için de geçerli. Yaşamınızda ilk değişikliği yaptıktan sonra, onun bir alışkanlığa dönüşmesini bekleyin ve sonra yenisine geçin. İşte Appleman’ın gözde alışkanlıklarından bazıları.

Mükellef bir kahvaltı yapın.

Appleman düzenli kahvaltı yapmaya başlayınca, öğleden sonra baş gösteren şeker krizlerinden kurtulmuş. Şimdi sabahları yulaf ezmesiyle birlikte tam yağlı yoğurt, kuruyemiş ve birkaç tane olgun muzu karıştırıp yiyor.

Doyurucu şeyler atıştırın.

Kereviz sapı artık açlığınızı bastırmaz hale gelince, haşlanmış yumurta ya da benzeri yağ, protein ve lif içeren bir gıdaya yönelin.

Bolca sıvı tüketin.

Gün boyunca bol bol su içen Appleman, “Suyun faydalarını bilmek için uzman olmaya gerek yok” diyor. Suyun yanında maden suyu, şekersiz çay ve (abartmadan) sade kahve de tüketebilirsiniz.

Şekeri kontrol altında tutun.

Appleman şekeri tümden reddetmese de protein, tahıl ve sebze ihtiyacını karşıladıktan sonra izin veriyor. Meyve (özellikle de meyve suyu) bile dikkat edilmesi gerekenler listesinde. Çünkü içerdiği şeker enerjiyi kısa süreli yükseltse de, sonrasında daha fazla yeme isteği uyandırır.

Yağdan korkmayın.

Kemiksiz ve derisiz tavuk eti? Yağsız yoğurt? Appleman ikisine de “hayır” diyor. Zira tam yağlı yiyecekler kadar lezzetli olmadıkları gibi, onlar kadar tatmin edici de değiller.

You don't have permission to register