Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Makro Besin Öğelerinden Bahsedelim mi?


Koşucular için makro besin prensiplerinden konuşalım. 

Proteinin kas yapımında kullanılması için, yeterli karbonhidrat almanız gerektiğini biliyor muydunuz? Karbonhidratı önemsemezseniz, proteinler kas yapımı için değil, enerjinin sağlanmasında yeterli olmayan karbonhidrata yardım etmek için harcanır. Güncel makalelerde hâlâ proteinle ilgili net veriler yok ancak vurgulanan makro besin karbonhidrat.

Koşan bireylerin alması gereken protein miktarı ise antrenman sıklığına, süresine ve seviyesine göre değişkenlik gösteriyor. Günlük önerilen miktar; kısa mesafe koşularda 1,7-1,8 gr/kg; uzun mesafe koşularda ise 1,2-1,4 gr/kg. Size Mayo Klinik’in Fitness For Everybody kitabından taze bir bilgi verelim: Koşu sonrası alınan proteinin kas zedelenmelerini azalttığı ve kasların kendini toparlamasına yardımcı olduğu doğru. Fakat bunu ancak doğal proteinle başarabiliyorsunuz. Örneğin koşu biter bitmez içeceğiniz süt, toparlanmanıza katkı sağlıyor.

Yağlara gelince… Onlar da koşucuların beslenmesinde önemli rol oynuyor. Özellikle kilo vermeye çalışan koşucular için yağ yakan yağlar oldukça önemli. Diğer taraftan yağ, sakatlanmadan uzak durmanızı da sağlıyor.  Hâlâ ikna olmadınız mı? 2016 Journal Of The International Society Of Sports Nutrition’da yer alan bir çalışmaya göre, sakatlanmış koşucuların toplam yağ alımının önemli ölçüde düşük olduğu tespit edilmiş.

You don't have permission to register