Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Mantar Sevmek İçin 4 Neden

Kimisi mantarı çok sever, kimisi ağzına bile sürmez. Halbuki mantarı sevmemiz için birden çok sağlıklı sebebimiz var.

Potasyumla Deposu
Potasyum
u sodyumun dengeleyicisi olarak düşünün. Vücuttan fazla tuzun atılmasına yardım ediyor ki bu da tansiyon değerini kontrol altında tutmak için önemli bir özellik. Bir minik kâse beyaz mantar, tavsiye edilen günlük 4700 mg’lık potasyum ihtiyacımızın yüzde 10’unu karşılıyor. Çoğu erkek bu eşiğe ulaşamıyor.

Çok Lezzetli
Mantarlar kanser, diyabet ve hipertansiyon riskini azaltan D vitamini içeren tek sebze. Aslında teknik olarak ergosterol içeriyor. Vücut güneş gördüğünde bu maddeyi D vitamini türevi olan ve vücudun kolayca absorbe edebildiği D2 vitaminine dönüştürüyor. Sonraki sayfada bu süreci destekleyen bir ipucu bulacaksınız.

Hastalık Savaşçısı
Mantarlar faydalı antioksidanlarla doludur. 2017’de yapılan bir araştırmada mantarların glutatyon ve ergotiyonein adlı iki güçlü antioksidanı içerdiği sonucuna ulaşıldı. Glutatyon değerinin düşük olması, kalp rahatsızlıkları, diyabet ve kanser riskinin artışıyla ilişkilendiriliyor. Dahası, mantarlar yulaf ve arpada bulunan beta glukan denilen enflamasyon savaşçısı liflerden de içeriyor.

Düşük Kalorili
6 adet büyük beyaz mantar ancak 30 kalori ediyor. Evet, çoğu sebze düşük kalorilidir ama sadece tadı ve dokusuyla eti andıran mantar çok güçlü bir tok tutucu özelliğe sahiptir. Bir çalışmada, zayıflama programında olan katılımcılardan her hafta üç öğünde et yerine mantar tüketenlerin, standart programı sürdürenlere oranla altı ayda fazladan 2270 g kaybettikleri görüldü.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register