Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Masa Başı İşler Zararlı Mı?


Çevrenizdeki insanlar ofiste çalışırken arada arada kalkmanızı, hatta dolaşmanızı mı söylüyor? Masa başı işler gerçekten o kadar zararlı mı?

Bilimsel görüşler bu tartışmada sandalye kapmaca oynar gibi sürekli değişse de, biz sabit duruyoruz. Evet, kalkmadan çok uzun süre oturmak, yatay bir pozisyona terfi etmenize yol açabilir. Ancak üzerine düşünülmeden söylenen “oturmak, sigara içmenin yeni hali” ifadesinin artık durması gerekiyor. Konunun gerçeği, her zamanki gibi daha incelikli.

Uzun süre oturup hareketsiz kalmak kötüdür. Ancak devamlı olarak ayakta durmak da öyle; yeni çıkan ayakta çalışma masalarından birini kullananlara dizlerinin bugünlerde nasıl olduğunu sormanız yeterli.

Sabit bir şekilde ayakta duruyorsanız, bu oturmaktan biraz daha iyidir ancak hâlâ hareket etmiyor olursunuz” diyor Deskbound’un yazarı Dr. Kelly Starrett. Kısacası, oturarak harcadığınız kadar zamanı ayaklarınızın üzerinde de harcamanız fikrini tüm kalbimizle desteklesek de (bildirilen yüzde 46 verimlilik artışı için daha azı değil) daha verimli bir yaklaşım düzenli hareket etmek olacaktır. Sonuçta, çok uzun süre hareketsiz kalmakla gelen sorunun çoğunluğu, kendini kardiyovasküler hasar ve kan şekeri hasarı olarak gösterir. Avustralya’daki araştırmacılar da düzenli olarak verilen iki dakikalık aralarla, bu durumla kolaylıkla savaşılabileceğini ileri sürüyor. Sonuç olarak, tabii ki daha kısa oturun. Ancak daha da önemlisi, daha fazla hareket edin, pozisyonunuz ne olursa olsun.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register