Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Matt Wilpers’tan Yeni Başlayanlara Koşu Tavsiyeleri

Geri1 of 2İleri


Oyuncu Lena Dunham’a koşmayı öğreten Matt Wilpers, herkesin uygulayabileceği koşu planını açıklıyor.

Koşmaya yeni başlayacaksanız, iyi bir desteğe ihtiyacınız var. New York’taki Mile High Koşu Kulübü’nde eğitmenlik yapan Matt Wilpers’a kulak verin.

DOĞRU AYAKKABI GİYİN

Wilpers, piyasada hiç de koşu için yaratılmamış pek çok ayakkabı olduğunu söylüyor. “Lena, karşıma bir iki koşudan sonra yaralanmasına neden olabilecek ayakkabılarla çıktı” diyor. “Mutlaka koşu üzerine uzman bir mağazaya gidin. Orada sizin yürüyüşünüzü ve duruşunuzu gözlemleyerek doğru ayakkabıyı bulmanıza yardımcı olabilecek uzmanlar bulacaksınız.” Hangi ayakkabıyı seçeceğinizi bilmiyorsanız, mağazada koşarken en rahat ettiğiniz çifti seçmeniz gerekiyor.

YAVAŞ BAŞLAYIN

Wilpers’ın dediğine göre, yeni başlayanların en çok yaptığı yanlış ilk koşuda uzun mesafe kat etmeye çalışarak hem vücudu aşırı yormak hem de başarısızlık hissini tetiklemek. “Onun yerine interval’leri deneyin” diyor Wilpers, yani kısa aralıklarla koşu ve yürüme arasında gidip gelmeyi. Isınmak için beş dakika yürüdükten sonra bir dakika yavaş koşu, bir dakika hızlı yürüme arasında gidip gelin- bu interval, bir set olsun. 10 set yaptıktan sonra, dinlenmek için 5 dakika daha yavaş yürüyün. Böylece toplamda 30 dakika egzersiz yapmış olacaksınız. Haftada birkaç gün ve bir ay boyunca bu rutini devam ettirdikten sonra, her interval süresini önce ikişer dakikaya sonra üçer dakikaya çıkarabilirsiniz. Bu şekilde yavaş yavaş artırmaya devam edin. Ne zaman ki, 30 dakika boyunca koşarsınız, o zaman hızlı yürümeyi tamamen bırakabilirsiniz. Size kolaylık sağlayacak bir spor saatiniz yoksa, telefonunuza interval sürelerini takip edebileceğiniz bir uygulama da indirebilirsiniz.

Geri1 of 2İleri
You don't have permission to register