Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Meditasyon Yapınca Ne Olur?

Stresli bir günü sakinleştirici bir pratikle atlatmaya çalışmak trend değil, bir ihtiyaç. Üstelik arkasında inkâr edilemez bir bilim var.

01 NEFESİNİ BOŞA HARCAMA

Eğer bir mantrayı sayısız kere tekrar etmek size göre değilse, meditatif alana geçmenin en iyi yolu nefesinize odaklanmaktır. Anında faydasını görürsünüz. Kandaki kortizol seviyesini azaltarak anksiyeteyi yatıştırıyor ve nitrik oksit salgılanmasını teşvik ediyor. Bu sayede daralmış damarların açılması ve kalbin strese karşı korumaya alınması kolaylaşıyor. Dört saniye nefes alın, dört saniye tutun ve dört saniyede de verin. Bunu tekrarlayın ve rahatlayın.

02 UYKU PERİSİYLE BULUŞ

Stres hormonunu kontrol altına almanızla birlikte, sakinleşen ruh durumunuz uykuya dalmanızı da kolaylaştıracak. Meditasyon, frontal lobu çalıştıran beta dalgalarını azaltarak uyumaya yardımcı oluyor. JAMA Internal Medicine’da yer alan bir araştırmaya göre, her gün 20 dk meditasyon yapmak gece boyu uyanma sıklığınızı azaltıyor ve sabahları daha enerjik uyanmanızı sağlıyor. Uyku öncesi rutini olarak meditasyonu bir bardak yatıştırıcı papatya çayıyla bütünleyin ve bir süre sonra gözlerinizin kapanacağına emin olun.

03 BEYİN SAĞLIĞINI KORU

Düzenli meditasyon sadece yorgunluğu azaltmıyor, bilişsel zayıflamaya karşı da koruyor. Frontiers in Human Neuroscience’da yer alan bir araştırma, düzenli meditasyon yapanların serebral kortekslerinin daha büyük ve kıvrımlı olduğunu ortaya koyuyor, bu da onların bilgileri daha hızlı işlediği anlamına geliyor. Beynin büyük olması sadece ilerisi için Alzheimer riskini azaltmıyor, gün içinde işinize daha iyi odaklanmanıza ve dikkatinizi daha kolay toparlamanıza da yardım ediyor.

04 PARLAK FİKİR

Yeni nöral yollar oluşturmasının yanı sıra meditasyon, kilo vermeyi kolaylaştırmak için eskileri de canlandırıyor. Farkındalık kavramının az bilinen bir versiyonu olan “merkezsizleşme” çalışması, düşünceleri gerçeklikten ayırmayı öğretiyor. Zamanla, örneğin hamburger isteğinizi bir düşünceye dönüştürüp kolayca göz ardı edebiliyorsunuz. İlk seferinde aklınıza yatmayabilir ama bu yöntemin açlık isteğini fizyolojik seviyede hafifletebildiği ve iradeyi güçlendirdiği kanıtlandı.

05 HIZLANDIRILMIŞ KURS

Eğer hâlâ ikna edilmeye ihtiyacınız varsa balıklama atlamanızı öneriyoruz. Üç haftalık pratik, meditasyonun vadettiği potansiyel faydalardan istifade edip etmediğinizi görmek için yeterli bir süre. Yoğun bir inziva programı veya kampı bulup katılın. Araştırma, telomeraz enziminin kanınıza karışacağını söylüyor. Bu da bağışıklık sisteminizdeki telomerlerin yeniden yapılandırılması ve uzamasına yardım ediyor. Böylelikle yaşlanmayı yavaşlatıp hastalıkları vücudunuzdan uzakta tutabilmeniz kolay oluyor. Oradan kendinizi daha genç ve sağlıklı hissederek çıkacaksınız.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register