Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Mekik mi? Plank mi? Six Pack Çıkarmak İçin Hangisi Daha İyi?


Karın kası bilmecesini çözüyoruz.

Untitled-1

Seksi karın kaslarına sahip olmak herkesin hayali. Ancak konu six pack çıkarmak olduğunda, tartışmaların da ardı kesilmiyor. Six pack sahibi olmak için hangi hareketi yaparsanız yapın, aslında mesele şu noktaya geliyor: Mekik mi yoksa plank mi? Her ne kadar ikisi de merkez bölgen için yararlı olsa da, uzmanlara göre iki hareket birbirine denk değil.

Alissa Rumsey, “İki hareket arasındaki en büyük fark, çalıştırdıkları kaslar. Mekik esas olarak rectus abdominis kaslarını çalıştırırken, biraz da yan karın kaslarını çalıştırır. Diğer bir deyişle, antrenmanınızda karın kaslarınız için daha etkili bir şeyler arıyorsanız, mekikten ziyade daha farklı hareketleri tercih edebilirsiniz.

Rumsey’e göre, plank hareketi (doğru yapıldığı taktirde) karın kaslarına odaklansa da, aynı zamanda vücudunuzdaki neredeyse tüm kasları harekete geçirir. Bu kaslar arasında rectus abdominis, yan karın kasları, transverse abdoninis (karın kaslarının en derin seviyesi), omurga boyunca uzanan kaslar, kalça kasları, alt bacak kasları, göğüs, sırt ve omuz kaslarını bulunur. Daha fazla kas çalıştırmak ise sadece kas kütlesi kazanmak değil; aynı zamanda daha fazla kalori yakma anlamına da gelir.

Sakatlık açısından bakıldığında da plank hareketi daha avantajlı bir konuma sahip. Eğer omuz sakatlığınız söz konusuysa, mekik daha güvenli bir seçenek.

LEKfit’in yaratıcısı kişisel antrenör Lauren Kleban, “Her hareketin sakatlık riski var; fakat mekikte belinizi ve boynunuzu incitebileceğiniz için bir nebze daha risk altındasınız.” diyor. Kleban da tercihinizi plank’ten yana kullanıyor. Kleban’a göre plank’in birçok çeşidi bulunuyor ve karın kasları açısından mekik hareketine kıyasla daha iyi sonuç veriyor.

You don't have permission to register