Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Mide Rahatsızlıklarına Dikkat!


Cranberry (turna yemişi) tüketimi, idrar yolu enfeksiyonu ve diş çürümelerine karşı olduğu gibi mide hastalıkları konusunda da alternatif olarak öneriliyor. 

Tel Aviv Üniversitesi’nden bir araştırma ekibinin yapmış olduğu çalışmalara göre, cranberry (turna yemişi) tüketimi, bakteri tutunmasını engelleyici işlevi sayesinde, mide hastalıklarına karşı koruma sağlayabiliyor. Gastrit ve ülser gibi mide hastalıklarına sebebiyet veren Helicobacter pylori bakterisinin mide duvarlarına yapışmasını engelleyerek, midede meydana gelebilecek enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabiliyor.

Gastrit ve Ülser Gibi Mide Rahatsızlıklarına Alternatif Tedavi

Bakterilerin hücre veya dokulara yapışması vücudumuzda enfeksiyon oluşacağının habercisi. Cranberry (turna yemişi) içeriğindeki proantisiyanidin (PACs) olarak adlandırılan bileşenler sayesinde bakteri yapışmasını önleyici özelliklere sahip. Bu nedenle  idrar yolu enfeksiyonu ve diş çürümelerine karşı olduğu gibi mide hastalıkları konusunda da alternatif olarak öneriliyor.

Turna yemişini, soslara, tatlılara ek malzeme veya kuru meyve olarak çeşitli şekillerde tüketebilirsiniz. Özellikle de et yemeklerine lezzet katıyor. İşte bunu kanıtlayacak bir tarif önerisi:

Turnayemişli Sos ile Marine Edilmiş Bonfile

Malzemeler

Et için:

4 dal biberiye

1 tutam kekik

2 çay kaşığı taze karabiber, tuz

2 çay kaşığı zeytinyağı

4 parça bonfile (200 gr)

Sos için: 

250 gr. soğan

1 çay kaşığı yağ

1 adet acı yeşil biber

1 kadeh beyaz şarap

100 ml Cumberland sosu ( İngilizlere ait bir sos çeşidi )

75 gr. kurutulmuş Turnayemişi

Tuz ve karabiber

Hazırlanışı: 

Biberiye ve kekiği yıkayın ve doğrayın. Düz bir kapta biber, zeytinyağı, biberiye ve kekiği karıştırın. Arasına marine edilmiş bifteği yerleştirin ve 1 gece boyunca buzdolabında bekletin.

Sos için; soğanı doğrayın. Yağı kızdırdıktan sonra 8-10 dakika soğanları soteleyin. Biberi temizleyip ince ince doğrayın. Soğana biberi de ekleyip ikisini birarada sotelemeye devam edin. Bir miktar şarap ile ateşi alevlendirin ve Cumberland sosunu ekleyip karıştırın. Turnayemişini doğrayıp diğer malzemelerle karıştırın. Tuz ve biber ile tatlandırın.

Etleri marineden çıkartın ve kurulayın. Etlerin her iki tarafını da kızgın mangal ateşinde beşer dakika pişirin. Etleri tuzladıktan sonra; biberiye, soğan ve turnayemişli sos ile servis edin.

Hazırlama süresi:  Yaklaşık 30 dakika + marine zamanı

Besin Değerleri:

Enerji: 457 kcal / 1916 kJ

Protein: 45,8

Yağ: 16,8 g

Karbonhidrat: 31 g

 

 

 

You don't have permission to register