Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Moringa Takviyesi


Toz hâline getirilmiş yapraktan oluşan bu bitkisel takviye, yeni süper yeşil besinlerden biri olarak görülüyor ama esasında yeni değil.

Asıl adıyla ‘moringa oleifera‘, Hindistan ve diğer tropik iklime sahip ülkelerde yetişen bir ağaç. Kökleri, tohumları ve yeşil yaprakları uzun zamandır besin olarak tüketiliyor. Günümüzün moringa taraftarları diyabet, yüksek tansiyon ve kanser gibi kronik hastalıklara karşı koruyucu etkisi olmadığını söylüyor. Bir yemek kaşığı takviye 4’er gram protein ve lif içeriyor. Yapraklar gram başına portakaldan daha çok C vitamini içeriyor ve çoğu yeşil yapraklı sebze gibi enflamasyon önleyici antioksidanlar bakımından zengin. Ancak Connecticut Üniversitesi’nde bu bitki üzerine çalışan Dr. Maria-Luz Fernandez, “Hastalıklara karşı koruyucu etkisi olup olmadığına dair yeterince bilimsel bulgu yok” diyor. Çoğu moringa araştırması hayvanlar üzerinde yapıldı. Diyabetli kemirgenler arasında yapılan bir araştırmada bu takviyenin kan şekerini ve karaciğer yağlanmasını düzenlemeye yardımcı olduğu görüldü. Smoothie’ye moringa tozu eklemenin besleyici faydası olacağı kesin, ama mucize beklemeyin.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register