Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Mutlu Olmak İçin Burada Yaşayın


Daha aktif bir yaşama kavuşacağınız kesin. Hatta ömrünüzü de uzatabilirsiniz.

Untitled-1

Parkta yürüyüş yaparken modunuzun bir anda değişmesine şaşmamak gerek. Friends of the Earth Group tarafından yayımlanan rapora göre, doğayla bütünleşmek, daha mutlu ve sağlıklı olmanızı sağlıyor.

Çalışma kapsamında, daha önce yapılan 200’den fazla araştırma incelendi. Varılan sonuca göre, doğaya daha yakın (yeşil alan, park ya da ağaçlar gibi) yaşayan insanların daha aktif oldukları, obezite risklerinin daha düşük olduğu ve de daha az antidepresan kullandıkları ortaya çıktı.

Doğanın mental sağlığa faydalarının altını çizen ilk çalışma elbette bu değil. Birçok çalışma, yeşil alanlarda yürüyüş yapmanın, ankisyete ve depresyonu azaltmanın doğal yolu olduğunu gösteriyor. Bunun başlıca nedeni ise doğada zaman geçirmenin negatif düşüncelere dalmayı engellemesi, buna bağlı olarak da insanın kendini iyi hissetmesini sağlaması.

Bir diğer çalışmada ise, yeşil alanlara yakın yerlerde yaşayan orta yaşlı erkeklerin erken ölüm riskinin, şehirde yaşayanlara kıyasla %16 daha düşük olduğu vurgulanıyordu. Peki bunun nedeni ne olabilir? Karşımıza bir kez daha aktif yaşam çıkıyor. Çünkü aktif bir yaşam stili belirlenmesi, insan ömrünü uzatıyor. Doğal alanlara direkt ulaşım imkanının bulunması, insanı açık alanlara çıkmaya daha fazla itiyor.

Çıkarmanız gereken ders ortada: Doğada daha fazla zaman geçirin. Yeşil alanlarda yürüyüş yapın, doğanın tadını çıkarın. İmkanınız varsa, parkta açık havada antrenman yapmayı deneyin. Hem zihniniz hem de vücudunuz size fazlasıyla teşekkür edecek.

You don't have permission to register